Pod pražskými sídlišti leží nekvalitní polská litina. Riziko havárie vodovodu je tam vyšší než v centru

Až tisíc kilometrů potrubí z nekvalitní polské litiny vede vodu pod pražskými paneláky. Socialistická sídliště vystavěná v 70. a 80. letech minulého století představují jedny z nejrizikovějších oblastí možné havárie vodovodního potrubí, potvrzuje mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek. Nekvalitní polská litina totiž praská mnohem častěji než výrazně starší potrubí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělníci neví, kde přesně poškození vzniklo. Dělají proto výkopy na více místech.

Dělníci neví, kde přesně poškození vzniklo. Dělají proto výkopy na více místech. | Foto: Filip Jandourek

Vodovodní potrubí, které vlivem únavy materiálu prasklo v pondělí pod vytíženou Sokolskou ulicí v centru Prahy, bylo také z litiny. Ovšem položené v roce 1884 ještě za Rakouska-Uherska.

Podle Mrázka je to v tomto konkrétním úseku první taková havárie. Předejít podobným událostem podle něj zcela nejde. Přesto mají Pražské vodovody a kanalizace (PVK) vytipovaná problémová místa.

OBRAZEM: Magistrálu ochromila havárie potrubí. Dělníci hledají příčinu, řidiči čekají v koloně

Číst článek

„Obecně nejhorší situace je na velkých sídlištích, které se stavěly v 70. a 80. letech, kde se používala nekvalitní litina. Československo tehdy muselo v rámci RVHP povinně odebírat litinu z Polska a ta nebyla nikdy kvalitní,“ řekl Zpravodajskému webu Českého rozhlasu Mrázek.

Z dat PVK vyplývá, že mezi lety 1956 až 1985 bylo vystavěno celkem 1141 kilometrů potrubí. Od roku 1986 do roku 2015 dalších 1401 kilometrů. Pod hlavním městem tak může ležet více než tisícovka kilometrů nekvalitní polské litiny.

Přivádí vodu milionům Čechů

Například pražské Jižní Město, označované za největší panelové sídliště v ČR, bylo vystavěno mezi lety 1971 a 1996. V sídlištních celcích Jižního Města žije převážná část obyvatel téměř 80 tisícové Prahy 11. Problém se samožřejmě netýká jen Prahy, podle posledního sčítání lidu a bytů žije na sídlištích až 2,76 milionu Čechů.

Vytipované rizikové oblasti PVK předává Pražské vodohospodářské společnosti, která zajištuje údržbu vodovodního řadu v Praze.

„Nekvalitní polská litina praská podstatně víc než ty úplně staré řády,“ potvrzuje problémy velkých sídlišť tajemnice společnosti Hana Kletečková.

V investičních plánech na příští léta jsou i tyto problémové lokality. Podle Kletečkové ale k údržbě dochází postupně, protože práci je potřeba zkoordinovat i s plány magistrátu, dopravního podniku nebo plynáren. „Pokud se někde rozkopává silnice, snažíme se to zkoordinovat tak, aby práce probíhaly najednou,“ dodává tajemnice Pražské vodohospodářské společnosti.

Ta má pro rok 2017 vyčleněné investice v hodnotě 1,96 miliardy korun.

Stáří vodovodů na území hlavního města Prahy | Foto: Pražské vodovody a kanalizace

Petra Holinková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme