Podraz na voliče, zlobí se lídryně ANO kvůli vyšachování v Královéhradeckém kraji

Jednoznačně vyhrálo volby v Královéhradeckém kraji, ostatní strany se ale obratem dohodly a plánují koalici bez hnutí ANO. Jeho jednička Klára Dostálová, která tak zřejmě přijde o hejtmanský post, to komentuje jako podraz na voliče. V čele kraje tak nejspíš stane Jiří Štěpán z ČSSD, která v kraji skončila se šesti mandáty na druhém místě právě za ANO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klára Dostálová z hnutí ANO | Foto: Český rozhlas | Zdroj: Český rozhlas

Koalici v Královéhradeckém kraji by tvořila ČSSD, ODS, Starostové a Východočeši, Koalice pro Královéhradecký kraj a také TOP 09.

„Oslovujeme strany, jestli to myslí vážně, že bez jednání s vítězem voleb chtějí takto koalici udělat. Už jen na to uskupení, jak je uděláno, by mě zajímaly názory předsedů politických stran. Jednoznačně je to podraz na voliče a já pevně věřím, že velké politické strany přehodnotí to, co se nyní děje v Královéhradeckém kraji,“ sdělila Českému rozhlasu Dostálová.

Jenže Štěpán považuje dohodu za hotovou a pětice stran podle něj v příštím týdnu začne ladit detaily koaliční dohody. Spolupráce podle něj bude možná i přes to, že v krajské vládě usednou pravicové i levicové strany.

„Jednání budou pokračovat příští týden. Podali jsme si ruku na to, že dohoda je zpečetěná a teď budeme jednat o programových otázkách a dalších záležitostech,“ dodal Štěpán.

„Vedle určitých programových shod najdeme i určité rozpory. Na druhou stranu všechna uskupení mají program a jsou to zavedené politické subjekty. Máme jeden společný zájem, a tím je Královéhradecký kraj, takže věřím, že se dohodneme,“ poznamenal budoucí možný hejtman.

Volby do krajských zastupitelstev - získané mandáty - Královéhradecký kraj | Foto: ČTK

Ondřej Vaňura, Jiří Fremuth Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme