Policejní akademie mu kvůli plagiátorství odebrala titul. Nyní vede katedru na plzeňských právech

Když Policejní akademie odebrala úředníkovi Františku Vaverovi magisterský i doktorský titul, zdůvodňovala to plagiátorstvím. Rozhodnutí je prozatím ale nepravomocné. Vavera totiž podal žaloby a o jeho titulech bude nakonec rozhodovat soud. Jak nyní zjistil Zpravodajský web Českého rozhlasu, bývalý ředitel kabinetu náměstkyně ministra vnitra mezitím začal šéfovat Katedře trestního práva Západočeské univerzity v Plzni. "Ctíme presumpci neviny," zní z univerzity. Ta už v minulosti čelila skandálu s rychlostudenty i plagiátorstvím.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Vavera.

František Vavera. | Foto: Reprofoto ČT

Když se o něm před pár lety uvažovalo jako o kandidátovi na takzvaného superúředníka, řídil by František Vavera na základě služebního zákona celou státní správu. Poté mu ale Policejní akademie - mimo jiné kvůli plagiátorství - odebrala magisterský i doktorský titul.

Ve stejnou dobu Vavera opustil místo ředitele kabinetu náměstkyně Moniky Pálkové (KDU-ČSL) na ministerstvu vnitra. Že by tak učinil kvůli plagiátorské aféře, ale tehdy odmítl. A jak nyní zjistil Zpravodajský web Českého rozhlasu, od října letošního roku působí jako vedoucí Katedry trestního práva na Západočeské univerzitě v Plzni.

Vedoucí katedry podezřelý z plagiátorství? Plzeňská práva Vaveru prošetří, zatím má pozastavenou funkci

Číst článek

"Zaměstnancem právnické fakulty je od roku 2010. Od 1. října letošního roku je vedoucím katedry trestního práva, kde prošel řádným výběrovým řízením," potvrdila mluvčí univerzity Kamila Kolářová.

Vavera podle jejích slov vede katedru na částečný úvazek a vyučuje předměty kriminalistika a trestní právo. "Studenty je prostřednictvím systému hodnocení kvality výuky hodnocen pozitivně," doplnila ještě mluvčí.

Presumpce neviny

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni čelila v minulosti skandálům s plagiátorstvím i takzvanými rychlostudenty. Někteří z posluchačů - mezi nimi například podnikatel Jan Harangozzo nebo primátorka Chomutova Ivana Řápková - studovali podle univerzity příliš krátkou dobu.

Že by Vaverovo angažmá ve vedení mohlo pověst univerzity znovu narušit, se ale fakulta nebojí. "Západočeská univerzita nemá v této chvíli žádné informace o tom, že byl docentu Vaverovi pravomocně zrušen jeho vysokoškolský diplom," uvedla mluvčí univerzity Kolářová a odkázala na běžící soudní řízení.

Vaverovo studium
1999 až 2002: Policejní akademie ČR v Praze, bezpečnostně právní studia - titul Bc.
2002 až 2004: Policejní akademie ČR v Praze, bezpečnostně právní studia - titul Mgr.
2005: Akadémia Policajného zboru SR v Bratislavě, rigorózní zkouška - titul JUDr.
2004 až 2007: Policejní akademie ČR v Praze, doktorský studijní program - titul Ph. D.

Totiž: Vavera kvůli sporu s Policejní akademií podal zhruba před dvěma lety dvě správní žaloby - jednu za každý zrušený titul. "Městský soud obě žaloby přijal, jednání však zatím nebylo nařízeno. U obou byl nicméně přiznám odkladný účinek," potvrdila Zpravodajskému webu Českého rozhlasu mluvčí soudu Markéta Puci. Jinými slovy: do doby, než ve věci rozhodne soud, může Vavera diplomy dál používat.

Mimo jiné i proto se univerzita nebála postavit Vaveru do čela katedry a nečekala na pravomocné skončení věci. Podle mluvčí Kolářové u něj univerzita navíc ocenila jeho "nesporné odborné kvality a vynikající organizační schopnosti". "Vycházeli jsme z presumpce neviny," doplnila.

A za svým si stojí také sám Vavera, který rozhodnutí Policejní akademie o zrušení jeho titulů označil za nehoráznost. "Soudní řízení je ukončeno nepravomocně. Mám odklad účinnosti vykonatelnosti rozhodnutí (Policejní akademie o zrušení titulů; pozn. red.). A je tady i jednoznačná judikatura Nejvyššího správního soudu. Nevidím v tom problém, fakulta o mých problémech věděla. Jinak by mě do té funkce neustanovila," uvedl na dotaz Zpravodajského webu Českého rozhlasu. "V diplomové práci jsem měl odkaz na publikaci, která vyšla ve stejné době. Já jsem byl jeden ze spoluautorů," uzavřel.

Vavera působil na ministerstvu vnitra od roku 2004. Do širšího povědomí se dostal o šest let později, kdy si ho tehdejší ministr Radek John (VV) vytáhl na post náměstka pro veřejnou správu, legislativu a archivnictví. S příchodem Jana Kubiceho ale v resortu na čas skončil. Za ministra Milana Chovance (ČSSD) pak šéfoval kabinetu Moniky Pálkové (KDU-ČSL), náměstkyně pro sociální, zdravotnické a právní zabezpečení, bezpečnostní výzkum a programové řízení. Zároveň pracuje Vavera u Generálního ředitelství hasičského záchranného sboru, kde vede odbor vnějších vztahů a legislativy. Tam má například na starosti projekty spolufinancované z fondů Evropské unie.

Plagiátorství, tvrdí Policejní akademie

Vavera získal magisterský titul v roce 2004, a to za diplomovou práci s názvem Dějiny československé kriminalistiky (do roku 1939). Při jejím zpracováním používal knihu Dějiny československé kriminalistiky slovem i obrazem (do roku 1939), kterou napsal jako monografii s dalšími čtyřmi autory.

Rektor Policejní akademie, jak píše v usnesení Nejvyšší správní soud, kam se spor také dostal, má za jasně prokázané, že Vavera - nepočítaje úvod a závěr diplomové práce - "doslovně opsal (zkopíroval) text kolektivní monografie z roku 2003 a toto zkopírované dílo vydal v roce 2004 jako svoji diplomovou práci." Proto akademie jeho dílo označila za plagiát "nejhrubšího případu". Podobně tomu mělo být také u Vaverovy disertační práce.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme