Policie obvinila znalce z případu Kramný. Podezřívá je z křivé výpovědi a nepravdivého posudku

Policisté obvinili soudní znalce Radka Matlacha a Igora Farkaše, kteří svědčili v procesu s Petrem Kramným jako znalci obhajoby. Podezřívají je z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, napsal server iDNES.cz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Kramný | Foto: Reprofoto ČT

„V případě uznání viny jim hrozí tresty v rozmezí od šesti měsíců do tří let," sdělila serveru iDnes.cz mluvčí Okresního státního zastupitelství Barbora Zajícová.

Radek Matlach webu řekl, že ho dosud nikdo nevyslýchal a nikdo se ho na nic neptal. „Jinými slovy neproběhlo řádné vyšetřování. Mám právo se jako každý jiný občan vyjádřit k obvinění před zahájením trestního stíhání, což mi bylo upřeno," dodal Matlach.

Petr Kramný byl odsouzen za vraždu své manželky a dcery, kterou spáchal na dovolené v Egyptě, k 28 letům vězení. Obžaloba vycházela z posudku expertů ostravského ústavu soudního lékařství, podle nichž Kramný svou ženu a dceru zabil elektrickým proudem.

Znalci Matlach a Igor Fargaš ovšem v posudku obhajoby jako nejpravděpodobnější příčinu úmrtí uvedli otravu z jídla, byť možnost smrti po zásahu elektrickým proudem úplně nevyloučili.

Nejvyšší soud už rozhodl o dovolání Kramného, výsledek zatím nesdělí

Číst článek

Revizní posudek pak jako příčinu smrti určil jednoznačně zásah elektrickým proudem a znalec František Vorel řekl, že u některých závěrů znalců Matlacha a Fargaše to vypadá, že jde buď o základní neznalost, nebo úmyslné zkreslení. Krajské státní zastupitelství pak na základě závěrů tohoto revizního posudku podalo podnět policii, která nyní oba znalce obvinila.

Matlach se dostal do problémů i kvůli posudku v jiném sledovaném případu. Spolu se znalcem Jiřím Závodským došli k závěru, že bývalá zdravotní sestra Věra Marešová vraždila v nemocnici v Rumburku pacienty draslíkem.

Jejich posudek ale další znalci vyvrátili a Marešová byla osvobozena. Závěry o podání draslíku označili znalci za diletantskou interpretaci a způsob provedení pitvy nazvali nezájmem nebo lajdáctvím. Letos v únoru kvůli posudku v této kauze soud Matlacha i Závodského vyškrtnul ze seznamu znalců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme