Policie prošetřuje Modrou velrybu, považuje ji za hrozbu. Jde o planý poplach, tvrdí Linka bezpečí

Některé rodiče vyděsila v posledních dnech údajná internetová hra s názvem Modrá velryba. Ta má prý děti a dospívající vést k sebepoškozování a ve finále k sebevraždě. Třeba Linka bezpečí upozorňuje, že je to celé planý poplach, policie ale takzvanou Modrou velrybu dál prošetřuje.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo společnosti Facebook

Logo společnosti Facebook

Jestli je tahle hra reálným nebezpečím, nebo není, zatím s jistotou říci nemůžeme. Například Linka bezpečí tvrdí, že taková hra ve skutečnosti neexistuje. Vedoucí linky Petr Porubský řekl, že je Modrá velryba hoax, ale pro některé děti by mohl být velmi nebezpečný – některé děti by se jím totiž mohly inspirovat.

„Pokud je hoax šířený a živený mediální pozorností, tak děti, které nejsou schopné rozpoznat skutečnost zprávy, tak je to může inspirovat a je to pro ně lákavé téma. Proto se nyní snažíme zastavit hlavně tu mediální pozornost," říká Porubský.

Do Česka dorazila Modrá velryba, děti nutí k sebepoškozování a sebevraždám

Číst článek

Podobný názor má i David Šmahel z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a zároveň vedoucí vědeckého týmu zabývajícího se riziky internetu pro děti. „Pokud dítě má psychické problémy a uvažuje o sebevraždě, tak jistě může podobné věci hledat na internetu. Právě pokud média rozšiřují návody typu Modrá velryba, tak mu návody snadno dávají."

Kriticky se k údajné hře Modrá velryba staví třeba odborník na nová média z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Josef Šlerka. Česká policie i přesto vše zcela vážně prošetřuje, výsledky zatím ale nejsou.

„Bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež. Policisté z národní centrály proti organizovanému zločinu se snaží spojit s administrátory Facebooku a Instagramu, aby tak zabránili dalšímu šíření této hry," řekla už dříve Ivana Nguyenová z policejního prezidia.

Zprávy o takzvané Modré velrybě se prvně objevily v Rusku. Podle zpravodaje Radiožurnálu v Moskvě Martina Dorazína je průměrný počet sebevražd ruských dětí a mladistvých třikrát větší než světový průměr.

„Spojitost mezi sebevraždami a stránkami Modré velryby nikde prokázána přímo nebyla. V komunikátorech ale například existovali tzv. skupiny smrti, které úřad pro tiskový dozor zrušil. Objevují se ale nové. Jako prvotní příčina sebevražd se uvádí problematická rodina a potíže v kontaktu s vrstevníky, nikoli účast na sítích," říká Dorazín.

Možné nebezpečí vyplývající z údajné Modré velryby berou podle tamního zpravodaje Víta Pohanky vážně i v Polsku.

Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme