Poražený Hašek. Ztratil Jihomoravský kraj, ale vyjednávat prý bude z 'místa na bedně'

Nejistou budoucnost ve vysoké politice má po krajských volbách Michal Hašek (ČSSD). Sociální demokracie v jeho domovské jižní Moravě utrpěla výraznou porážku. Po sečtení všech hlasů získala ČSSD 15,5 procenta a skončila na třetím místě. Volební účast byla 34 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Hašek z ČSSD | Zdroj: ČTK

Volby do krajského zastupitelstva v Jihomoravském kraji vyhrálo hnutí ANO. Hlas získalo od bezmála 21 procent tamních občanů. Šestnáct procentních bodů obdržela strana KDU-ČSL, což jí vyneslo druhé místo. Sociální demokracie pod dvojnásobným hejtmanem Michalem Haškem obsadila třetí příčku s 15,5 procenta hlasů.

"Já tento vzkaz voličů vnímám, vnímá ho také sociální demokracie," uvedl hejtman Hašek na tiskové konferenci. "Přesto máme takový volební výsledek, který nás opravňuje k dalším koaličním jednáním. Získali jsme třetí největší důvěru občanů," dodal ještě Hašek. Pro sociální demokracii se prý bude snažit vyjednat maximum, i když jen z pomyslného "místa na bedně".

Tvář Jihomoravského kraje

Hašek byl přitom dlouhodobě tváří nejen jihomoravské sociální demokracie, ale coby hejtman i celého regionu. ČSSD pod jeho vedením vyhrála krajské volby v roce 2008. V listopadu téhož roku se stal hejtmanem, další měsíc byl zvolen předsedou Asociace krajů České republiky. Tuto funkci zastává dodnes.

Post hejtmana obhájil Hašek i v roce 2012, od voličů tehdy získal 20 078 preferenčních hlasů. Po letošních volbách ale zřejmě ztratí vliv. V roce 2009 se totiž vzdal poslaneckého mandátu. Svůj krok odůvodnil tím, že nezvládal skloubit práci poslance a hejtmana. I tak ho voliči do dolní komory Parlamentu vrátili o rok později, a to díky preferenčním hlasům. Tentokrát jej zakroužkovalo zhruba osm tisíc lidí. První místo kandidátky tím sice uhájil, oproti minulým volbách ale ztratil na osmnáct tisíc hlasů.

Že by z celostátní politiky odešel, ale Hašek v sobotu odmítl. "Rozhodně to pro mě neznamená konec ve vysoké politice. Letošní volby jsem nevyhrál, ale to neznamená, že bych chtěl skončit. V oranžovém tričku se budu snažit prosazovat ideály sociální demokracie."

Rivalové uvnitř strany

S předsedou strany Bohuslavem Sobotkou přitom dlouhodobě nemá dobré vztahy. Po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013 stál za iniciativou, která chtěla Sobotkův odchod z čela vyjednávacího týmu o nové vládě, čímž by ztratil i možnost stát se budoucím premiérem . U prezidenta Miloše Zemana se tehdy konala takzvaná lánská schůzka, kterou Hašek ve vysílání České televize několikrát popřel. Další účastník setkání Milan Chovanec ji naopak potvrdil.

Naposledy pak Haška dostihla aféra údajné neexistující mluvčí. Jak napsala Mladá fronta Dnes, za jihomoravského hejtmana roky mluvila Lucie Proutníková. Ta ale podle deníku neexistuje, údajně se za ní ukrývá lobbistka Jana Mrencová. Hašek tyto informace od začátku popírá.

 

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme