Posudek tajných služeb k žádosti o občanství zůstane neveřejný, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části zákona o státním občanství, podle které se k žádosti o udělování českého státního občanství vyjadřují policie a zpravodajské služby. Pokud jejich negativní stanovisko obsahuje utajované informace, žadatel se k němu nedostane, a v důsledku tak nezjistí přesné důvody, proč občanství nezískal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud v Brně (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

"Ústavní soud dospěl k závěru, že napadená právní úprava sleduje legitimní cíl, kterým jsou bezpečnostní zájmy státu," uvedl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Na soud se obrátil pravoslavný duchovní ruského původu, který dlouhodobě žije v Česku. Ten nesouhlasil s tím, že úřady zamítly jeho žádost o české občanství. Ve stížnosti muž poukázal na to, že rozhodnutí není důkladně odůvodněné a není možné je soudně přezkoumat.

Právní zástupce muže, který podal stížnost, překvapený ze závěru Ústavního soudu nebyl. "Proces jsme vnímali tak, že nešlo ani tak o odebrání možnosti státu rozhodovat o tom, komu udělí, nebo neudělí státní občanství," uvedl zástupce Filip Schmidt.

"Nicméně v tom konkrétním případě jsme se snažili poukázat na to, že za určitých okolností může docházet k porušení práva na spravedlivý proces, které se vztahuje nejen na občany České republiky, ale i na cizince," dodal.

Bezpečnost státu

Podle něj jeho klient žije v Česku bezmála dvě desítky let, poukázal také na to, že dotyčný navíc už deset let disponuje povolením k trvalému pobytu. Schmidt doplnil, že jeho klient si nebyl vědom žádné okolnosti, která by mohla představovat jakékoliv ohrožení bezpečnosti státu.

Ustanovení přesně říká, že k žádosti o udělení státního občanství podané člověkem starším 15 let si ministerstvo vyžádá stanoviska policie a zpravodajských služeb. Stanoviska se ovšem nestávají součástí spisu, pokud obsahují utajované informace.

Když policisté nebo zpravodajci ve stanovisku napíšou, že žadatel představuje riziko, úředníci vnitra pak v odůvodnění rozhodnutí pouze uvedou, že žádost zamítli "z důvodu ohrožení bezpečnosti státu". Žadatel tedy přesné důvody nezná. Bránit se může rozkladem k ministrovi, žalobu podat nelze.

Ohrožení lidských životů

Podle důvodové zprávy k zákonu o státním občanství nelze připustit, aby se žadatel o občanství, jehož působení ohrožuje základní bezpečnostní zájmy státu, seznamoval s obsahem stanoviska policie a zpravodajců.

Mohlo by to prý ovlivnit operace kriminalistů i tajných služeb, případně dokonce ohrozit lidské životy. Taktéž podle vyjádření vlády, odeslaného k Ústavnímu soudu letos na jaře, je zákonné omezení logické a ústavnímu pořádku nijak neodporuje. Vláda doporučila návrh na zrušení části zákona zamítnout.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme