Pravicová opozice zdanění dluhopisů nepodpoří, žádá vyšetřování Babiše

Návrh ministra financí a lídra hnutí ANO Andreje Babiše na zdanění některých výnosů z korunových dluhopisů, který ve středu podpořila vláda, se do parlamentních voleb projednat nestihne. Šanci na schválení nejspíš nemá ani v případě, že by ho šéf státní kasy do sněmovny předložil ve zrychleném řízení. To by totiž pravicová opozice pravděpodobně zablokovala. Stačí pro to veto dvou poslaneckých klubů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: Filip Jandourek

„My se o tom budeme muset ještě poradit. Myslím ale, že nebudeme pro to, aby to šlo ve zrychleném řízení," řekl šéf poslanců TOP 09 Michal Kučera. Podle něho jde o účelovou úpravu: „Je jasné, že si tady ministr financí řeší svůj problém, který mu vznikl tím, že se vyhýbal placení daní. Nemá to se systematickou legislativní prací nic společného."

Vláda kývla na zdanění dluhopisů. Sněmovna to zřejmě nestihne schválit, přiznává premiér

Číst článek

Obdobný názor zastává také lídr STAN a místopředseda sněmovny Petr Gazdík: „Takto přijatý zákon bych považoval za retroaktivní." Zdaněním korunových dluhopisů by se podle něho měla primárně zabývat finanční správa, nikoli poslanci. „Úkolem sněmovny není chrlit jeden zákon za druhým, ale schvalovat co nejlepší a kvalitní zákony," doplnil.

Ruku pro by nezvedli ani opoziční poslanci z ODS. „Zrychlený schvalovací režim by měl být používán jen výjimečně, pokud je k tomu důvod. A to v případě zdanění výnosů z korunových dluhopisů není, vláda na to měla tři a půl roku. Nehledě na to, že si zde jen 'myje ruce' s ohledem na podezřelé finanční transakce týkající se ministra financí," komentoval předseda strany Petr Fiala.

Zrychlené řízení je přitom jediná šance, jak by se úprava stihla případně do voleb schválit. V to ale nevěří ani poslanec hnutí ANO a místopředseda sněmovny Radek Vondráček: „Vím, že opoziční poslanci by o tom chtěli diskutovat. A i kdybychom zkracovali lhůty na projednání ve výborech, zase to lze vetovat. Každý vám navíc řekne, že to není priorita."

"Všichni tlačí všechno"

Babiš navrhuje, aby dani podléhaly od příštího roku úroky z korunových dluhopisů, které nakoupili od firem jejich majitelé a lidé ekonomicky propojení. Přestože vláda jeho návrh ve středu podpořila, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se nechal slyšet, že návrh nemá reálnou šanci na schválení.

Zrychlené řízení podle paragrafu 90 znamená, že by poslanci mohli návrh schválit už v prvním čtení. Nemohli by tak k novele zákona vést podrobnou rozpravu a načítat například pozměňovací návrhy. K zablokování však stačí veto dvou poslaneckých klubů.

Zda novelu zákona Babiš předloží ve zrychleném řízení, není jasné, na dotaz serveru iROZHLAS.cz nereagoval. Řešit by se to mohlo na jednání koaliční rady vlády. Ta by měla projednat priority kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD) do konce volebního období.

„Všichni teď tlačí všechno. Musela by k tomu být vůle. Už v tuto chvíli, pokud je něco na začátku (legislativního procesu), tak je to na hraně zbožného přání. Výjimkou je elektronická komunikace, kde se kluby napříč usnesly na zrychleném režimu," popsal šéf lidoveckých poslanců Jiří Mihola.

Babiš čelí kvůli korunovým dluhopisům podezření z daňové optimalizace. Nakoupil desetileté obligace Agrofertu za zhruba 1,5 miliardy korun. Z šestiprocentního úroku z dluhopisů se nehradí patnáctiprocentní daň.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme