Prezident Zeman možná pojede do Spojených států až v květnu, řekl mluvčí Ovčáček

Prezident Miloš Zeman pojede na návštěvu USA možná až zkraje května, řekl serveru Info.cz mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zeman by se měl při návštěvě setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Hradní kancléř Vratislav Mynář i velvyslanec České republiky v USA Hynek Kmoníček dosud mluvili o návštěvě ve druhé polovině dubna.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

„Návštěva bude podle mých informací buď na konci dubna, nebo zkraje května, ale nemám potvrzený termín," řekl serveru Info.cz mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Pražský hrad od Bílého domu stále nemá jasné instrukce, jak přesně bude avizovaná návštěva prezidenta Miloše Zemana vypadat. Posun termínu by podle Ovčáčka mohl zkomplikovat i další Zemanův program, třeba převzetí ocenění Bojovník za pravdu od židovských organizací v New Yorku.

„Může se stát, že pokud by ten termín byl zkraje května, tak to předání ocenění proběhne až v září," řekl serveru Ovčáček.

Zemanova schůzka s Trumpem

O Zemanově pozvání od Trumpa k návštěvě Bílého domu informoval Ovčáček loni počátkem prosince. Trump tehdy podle mluvčího pozval Zemana v telefonickém rozhovoru.

Bývalý český velvyslanec v USA Petr Kolář ale koncem března schůzku i samotné pozvání zpochybnil. Oba státníci si podle něj při hovoru neporozuměli a Trump pozval Zemana pouze k tomu, aby si udělali společnou fotografii. Kolář i další bývalý ambasador ve Spojených státech Michael Žantovský tehdy poukazovali na to, že měsíc před termínem návštěvy nebyl domluvený formát, délka návštěvy nebo datum.

Hrad i současný velvyslanec v USA Hynek Kmoníček ale jejich slova odmítli. Kancléř Vratislav Mynář pak upřesnil, že má Hrad na cestu do USA vyhrazených deset dní ve druhé polovině dubna.

„I to je jedna z verzí. V období Donalda Trumpa funguje Bílý dům tak, že se o návštěvách často dozvíte čtyři nebo osm dní předem. Takže kdyby byla návštěva prezidenta Zemana plánovaná na 30. dubna, tak se o ní pravděpodobně dozvíme 26. dubna," vysvětlil začátkem dubna ve vysílání Českého rozhlasu Plus současný velvyslanec ve Spojených státech Hynek Kmoníček.

Zemanova návštěva bude podle něj čistě pracovní. „Bude v poměrně omezeném formátu, nebude doprovázena žádnou podnikatelskou misí, nebude u toho žádný podnikatelský seminář. Půjde tedy o nejzúženější formu návštěvy," popisuje.

A jak bude vypadat schůzka Zemana s Trumpem? „Předpokládám, že by jednání mělo proběhnout ve Washingtonu, logicky v Bílém domě. Měla by to být pracovní návštěva a měla by se skládat z rozhovorů dvou prezidentů plus případně jejich omezených malých delegací," doplnil tehdy Kmoníček.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme