Prezident Zeman odmítl povýšit šéfa Vězeňské služby Dohnala, navzdory rozhodnutí vlády

Prezident Miloš Zeman nejmenuje generálmajorem ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala. Jmenování navrhl ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), na pondělním zasedání krok podpořila i vláda.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Dohnal a Robert Pelikán

Petr Dohnal a Robert Pelikán | Zdroj: ČTK

Prezident nevyhoví ani druhému Pelikánovu návrhu, podle nějž se měl stát Dohnalův náměstek Simon Michailidis brigádním generálem.

Zdroj blízký ministerstvu spravedlnosti sdělil, že Hrad o svém rozhodnutí informoval zatím neoficiálně a bez udání důvodu.

Server Česká justice Zemanovo rozhodnutí spojuje s tím, že Pelikán ve středu otevřeně kritizoval pročínské vyjádření prezidenta a dalších ústavních činitelů v souvislosti s návštěvou tibetského duchovního vůdce dalajlamy.

Hrad to nechce komentovat

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček nechce ke jmenování nových generálů poskytovat komentáře až do státního svátku 28. října, kdy Hrad jejich jména veřejně oznámí. A na krok Hradu odmítlo reagovat i ministerstvo spravedlnosti. "Zatím nemáme žádné oficiální informace," uvedla jeho mluvčí Tereza Schejbalová.

A zpátky se drží i Dohnal. "Velice si vážím rozhodnutí pana ministra Pelikána a vlády České republiky navrhnout moje jmenování do vyšší generálské hodnosti. Zároveň plně respektuji právo pana prezidenta návrh nepřijmout nebo odložit. Rozhodnutí pana prezidenta mi nepřísluší jakkoli komentovat," napsal Zpravodajskému webu Českého rozhlasu.

Pelikán ve středu při vystoupení na semináři v Senátu uvítal setkání některých zákonodárců s dalajlamou s tím, že je rád, že se celá země "nepřidala k politice bezpáteřního ponižování před čínskou mocností".

Reagoval tak na úterní prohlášení Zemana, premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a předsedů obou komor Parlamentu o tom, že schůzky politiků s dalajlamou by se neměly považovat za výraz změny oficiální politiky Česka vůči Číně. Prohlášení ústavních činitelů naopak ocenil Zemanův kancléř Vratislav Mynář, podle kterého "může zmírnit možné nepříznivé dopady".

Ministrův návrh se týkal tradičního povyšování důstojníků prezidentem, které se koná u příležitosti státního svátku připomínajícího vznik Československa. Vedle Dohnala měl být povýšen i náměstek vězeňského bezpečnostního sboru Michailidis, který má v gesci vzdělávání a odborné zacházení. Mezi dalšími kandidáty na generálmajory, jež vláda podpořila, je šéf hradní vojenské kanceláře Jan Kaše, velitel vzdušných sil Jaromír Šebesta a poradce náčelníka generálního štábu Jiří Verner. Generály by se měli stát náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek nebo náměstek ředitele hasičů Slavomír Bell.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme