Případ úplatků Mrencové a Horkého se vrací do Chebu. Soud jim dříve uložil podmíněné tresty

Případem údajného úplatkářství bývalého místostarosty Mariánských Lázní za ČSSD Petra Horkého a lobbistky Jany Mrencové se bude znovu zabývat Okresní soud v Chebu. Horký od něj v dubnu odešel se 16měsíční podmínkou s odkladem na dva roky. Mrencovou odsoudil na dva roky podmíněně s odkladem 2,5 roku. Navíc měli oba zaplatit pokutu. Obvinění se odvolali a plzeňský krajský soud vrátil případ zpět do Chebu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lobbistka Jana Mrencová | Foto: seznam.cz zprávy

Lobbistka Jana Mrencová i bývalý starosta Mariánských Lázní Petr Horký se proti původnímu rozsudku odvolali. Jejich právní zástupci v odvolacím řízení požadovali, aby krajský soud věc vrátil zpět k okresnímu soudu. Státní zástupkyně byla s předchozím verdiktem i s vyměřenými tresty spokojená.

25 tisíc za zastavení 'megaprůseru'. Podívejte se, proč soud potrestal Haškovu tajemnou lobbistku

Číst článek

Horký si v pondělí vyslechl rozsudek osobně, Mrencová, která nechodila k většině jednání v Chebu ani Plzni, opět nepřišla.

Případ vyšel najevo na podzim 2014 a dá se říct, že Mrencová měla velkou smůlu. Policisté totiž Horkého odposlouchávali kvůli jinému případu, jehož vyšetřování později zastavili.

Náhodou však zachytili komunikaci, během které lobbistka Horkého údajně varuje před chystaným negativním článkem v MF Dnes. Měla ale slíbit, že za 25 tisíc korun ho před nežádoucí publicitou ochrání. Druhý den si Horký strčil 20 tisíc do kapsy a odjel za Mrencovou, policie ještě před schůzkou oba zadržela.

Mariánskolázeňská lobbistka Jana Mrencová léta udržuje kontakty s významnými politiky a jejich manželkami. Na přelomu tisíciletí spolupracovala například s manželkou tehdejšího premiéra Ivanou Zemanovou. Na soutěži Missis, kterou Mrencová pořádá, se v minulosti objevili i Šárka Grossová, předseda KSČM Vojtěch Filip nebo předseda Věcí veřejných Radek John. Cenu vítězce předával jako porotce sociální demokrat Michal Hašek.

Obhájci obou obžalovaných odmítli, že by se jejich klienti dopustili úplatkářství. Podle nich šlo pouze o pokračování služeb, které Mrencové firma pro Horkého v minulosti opakovaně dělala. Ani předání peněz v hotovosti nebylo podle nich ničím neobvyklým.

„Úplatek je hluboký omyl. Byl to klasický učebnicový příklad PR služeb," řekl v listopadu v závěrečné řeči u krajského soudu advokát Mrencové. On i právní zástupce Horkého se stejně jako u soudu v Chebu ohradili proti použití odposlechů, které podle nich nebylo oprávněné.

Bývalý místostarosta Mariánských Lázní Petr Horký z ČSSD na lavici obžalovaných při jednání Krajského soudu v Plzni | Foto: Monika Zettlová

Jméno lobbistky Mrencové se v médiích hojně objevovalo letos před krajskými volbami hlavně v souvislosti s její spoluprací s tehdejším jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem z ČSSD. Média ji označovala za jeho falešnou mluvčí, která pod pseudonymem Lucie Proutníková rozesílala e-maily s citacemi Haška a pozvánky na akce s jeho účastí.

Policisté šetří Haškovu neexistující mluvčí. Podívejte se, za co platil kraj lobbistce Mrencové miliony

Číst článek

Zprávy z e-mailové adresy Proutníkové chodily novinářům vedle oficiálních zpráv z tiskového odboru kraje. Hašek popřel, že by Proutníkovou znal, spolupráci s Mrencovou nepopřel. Mrencová jakékoli spojování s falešnou mluvčí odmítla. Kontrolní výbor zastupitelstva nenašel ve smlouvách kraje s firmami kolem Mrencové žádná pochybení, věcí se zabývá policie.

Rozsudek nad Janou Mrencovou a Petrem Horkým by zpravy.rozhlas.cz on Scribd

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme