Privatizaci lukrativních pražských bytů vyšetřuje policie. Starosta pochybuje o výběrovém řízení

Prodej 23 lukrativních bytů v centru Prahy vyšetřuje policie. První městská část privatizuje prostory za stovky milionů korun. Přihlásily se o ně zhruba tři stovky lidí. Zastupitelé měli byty přidělit těm, kteří podali nejvyšší nabídky. Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký z TOP 09 ale včera přišel s návrhem celé výběrové řízení zrušit, protože o něm pochybuje. Opozice s tím nesouhlasila, radnice se tak nakonec rozhodla privatizaci posunout až na začátek příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký | Foto: Eva Dvořáková

Několikastránkový materiál k návrhu na úplné zrušení výběrového řízení dostali zastupitelé těsně před začátkem jednání.

Málo času, hodně textu

"U takto rozsáhlého a závažného tisku to není šťastné. Standardní to určitě není, tento tisk jsme měli dostat v dostatečném předstihu, abychom se mohli se vším podrobně seznámit, " řekl opoziční zastupitel Petr Hejma ze Starostů a nezávislých.

Starosta městské části Oldřich Lomecký z TOP 09 chtěl celé výběrové řízení zrušit, protože má k jeho průběhu podle svých slov vážné pochybnosti.

Podnikatel Sisák, který je stíhaný v kauze kolem Via Chem Group, byl propuštěn z vazby

Číst článek

"Stávalo se, a to bylo velmi podezřelé, že na prohlídku bytu dorazila osoba, která se hlásila do výběrového řízení, podle data tam byl rok narození, ale ta osoba byla prokazatelně mladší o deset – dvacet nebo i více let," vysvětloval Lomecký.

Někteří žadatelé měli navíc podle Lomeckého informace takzvaně zevnitř. Věděli prý, kolik nabídnou jejich konkurenti, což je pak mohlo zvýhodnit. Kriminalisté teď vyšetřují, jestli nešlo o pletichu, potvrdil Radiožurnálu mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Ani obžalovaný, ani obviněný

"Prošetřování je na samém začátku, tudíž není žádná osoba v této věci v postavení podezřelého ani obviněného," sdělil Hulan.

Kromě policie začne případ prošetřovat i samotná radnice. Vyhodnocení výběrového řízení posunuli zastupitelé o dva měsíce. Zájemci o byty teď můžou požádat radnici, aby jim vrátila kauci. Na těch městská část vybrala kolem dvou set milionů korun. Dalších skoro půl milionu pak Praha 1 inkasovala na poplatku za účast v soutěži. O byt se přihlásila třeba Michaela Krešlová.

Obžalovaní v kauze údajně zmanipulovaných tendrů pro armádu odmítli vinu

Číst článek

"Mně to celé jednání politiků připadá absolutně nestandardní, až groteskní. Myslím si, že je pouze jeden závěr: Buď proběhly pletichy – pak z nich musí být vyvozena trestní odpovědnost, anebo pletichy neproběhly, a pak tedy soutěž musí být uznána jako pravá," myslí si Krešlová.

Pokud policisté někoho z pletichy obviní, hrozí mu až tři roky odnětí svobody.

Filip Titlbach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme