Průzkum Medianu: Růst ANO a ČSSD se zastavil, polepšily si KSČM a TOP 09

V březnu by volby do Poslanecké sněmovny podle modelu agentury Median vyhrálo hnutí ANO před ČSSD. V porovnání s únorovým průzkumem obě uskupení podporu mírně ztratila, podobně jako KDU-ČSL a ODS. Občanské demokraty by těsně předstihla TOP 09. Polepšili si i komunisté.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sněmovní volební model společnosti Median, březen 2017 | Foto: Median

Lidovci a Starostové byli podle agentury ve výzkumu ještě zařazeni samostatně, souhrn jejich zisku se pohyboval kolem 8,5 procenta. Jako koalice by potřebovali alespoň deset procent.

„Ale pokud by koalici volili lidé, kteří vážně zvažují alespoň jednu z partají, mohla by dostat až 13,5 procenta," uvedl Median s odkazem na volební potenciál stran.

Parlamentní volby budou 20. a 21. října. Zeman vybral nejzazší možný termín

Číst článek

Růst obou nejsilnějších uskupení z minulých měsíců se podle agentury v březnu zastavil. ANO by volilo 28,5 procenta lidí (v únoru 29 procent), ČSSD 20 procent (v únoru 21 procent). „Pokud se do podpory ANO projevily kauzy okolo Andreje Babiše, tak zatím jen zastavením trendu posilující podpory z posledních čtyř měsíců," uvedl Median.

KSČM by měla 13,5 procenta (v únoru 12 procent) a na čtvrtou příčku by se z únorových sedmi procent vyhoupla TOP 09 s osmi procenty. ODS by měla 7,5 procenta a o půl procentního bodu si pohoršila. Stejně tak KDU-ČSL by klesla ze sedmi procent o půl bodu, přičemž STAN by měl dvě procenta.

O půl procentního bodu na čtyři procenta se propadlo i hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury. Až za ním by se třemi procenty skončili jak zelení, tak piráti. Statistická odchylka pro malé strany činí plus minus jedno procento, u velkých 3,5 procenta, uvedl Median.

Median: ČSSD mírně stáhla náskok ANO, TOP 09 a lidovci posilují

Číst článek

Nejvyšší volební potenciál, což je souhrn všech voličů, kteří stranu reálně zvažují a nevylučují účast u voleb, mělo nadále ANO s 34 procenty. Jeho zisk lze v delším časovém horizontu těžko předpovídat, protože má relativně omezené jádro loajálních voličů (21 procent).

Volební potenciál ČSSD činil 24,5 procenta, mohl by ale také klesnout k 15 procentům. Komunisté se pohybovali v rozmezí od 15,5 do deseti procent - mají naopak relativně velké jádro voličů, ale málo volných sympatizantů.

Z ostatních stran žádná nemá jistý vstup do sněmovny, ale TOP 09 i ODS mohou teoreticky dostat více než deset procent hlasů. Šanci na vstup do Sněmovny mají díky volebnímu potenciálu okolo pěti procent i Okamurova SPD, Zelení a Piráti.

Median se v průzkumu mezi 6. březnem a 7. dubnem dotazoval 1087 lidí starších 18 let. Voleb by se v březnu zúčastnilo 59 procent respondentů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme