Rychetský zkritizoval Hrad. Neomalenost, napsal kvůli neudělení vyznamenání Bradymu

Předseda Ústavního soudu v oficiálním prohlášení označil postup prezidentské kanceláře v souvislosti s návštěvou dalajlamy za neomalený. Zkritizoval ale i ty, kteří se ceremoniálu na Pražském hradě nechtějí zúčastnit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský na tiskové konferenci | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

„Význam (28. října) nemůže být snižován nebo dokonce degradován pochybením, případně neomaleným postupem úředníků Kanceláře prezidenta republiky, osobu prezidenta nevyjímaje,“ prohlásil ve středu Pavel Rychetský.

Předseda Ústavního soudu se tak prostřednictvím stanoviska na webových stránkách soudu vyjádřil ke sporu kolem státního vyznamenání pro Jiřiho Bradyho.

Zeman také vynechal státní svátek, kvůli Havlové. Nešlo o neúctu, šlo o zdvořilost, tvrdí Ovčáček

Číst článek

Vyjádření vrcholných ústavních činitelů v souvislosti s návštěvou dalajlamy označil za nešťastné a nevhodné. Prezident, šéfové obou komor Parlamentu a premiér vydali po návštěvě dalajlamy společné prohlášení, ve kterém ujistili Čínu o tom, že nadále respektují její územní celistvost. Jiří Brady by podle Rychetského zároveň měl 28. října dostat vysoké státní vyznamenání.

Rychetský zkritizoval i politiky a další osobnosti, které se udělování vyznamenání odmítají účastnit. „Odmítnutí účasti na oficiálních oslavách tohoto státního svátku však považuji za projev neúcty k jeho významu,“ uvedl. On sám se předávání vyznamenání na Pražském hradě zúčastní.

Na Hrad se chystá i předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Stejně jako Rychetský, i on by přivítal ocenění pro Bradyho. "Svou účastí 28. října na Pražském hradě chci důstojně oslavit vzpomínku na počátky budování naší demokracie a obnovení svrchovanosti českého národa. Zároveň považuji za nedůstojné znevažovat oslavy takto významného svátku prosazováním vlastních politických zájmů," uvedl Šámal.

ČTK, Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme