Samozvaný konzulát doněckých separatistů odmítl změnit název. Z centra Ostravy se ale přestěhoval

Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky se odmítá přejmenovat. V září otevřelo své sídlo v Ostravě a vyvolalo tím ostrou kritiku ministerstva zahraničí. Česká diplomacie požaduje zrušení samozvaného zastupitelského centra. Samostatnost Doněcké lidové republiky vyhlásili v roce 2014 separatisté ve východní části Ukrajiny. Republiku zatím žádný stát neuznal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předsedkyně Zastupitelského centra DNR Nela Lisková | Foto: Michal Polášek

Samozvaný konzulát v září začínal ve světlezelené historické budově v centru Ostravy. Vlajka doněckých separatistů už ale na budově nevisí.

Neoficiální zastoupení Doněcké lidové republiky ale nezaniklo, jen se přestěhovalo do staršího obchodního centra v Ostravě-Zábřehu. Najít ho je velmi složité, místo není označené žádnou cedulí ani vlajkou. Kancelář sice po čase nacházíme, na klepání a zvonění nicméně nikdo nereaguje, přestože má mít firma otevřeno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Samozvaný konzulát doněckých separatistů odmítl změnit název. Z Ostravy se přestěhoval jinam. Natáčel Michal Polášek

Zakladatelka centra Nela Lisková do telefonu říká, že je v Doněcku. Její spolek provozující kancelář Doněcké lidové republiky už odmítl přejmenování, ke kterému ho vyzval ostravský rejstříkový soud.

„Nevidím důvod, proč mě k tomu ministerstvo zahraničních věcí vyzývá. Veškerá dokumentace, která se předkládala při zakládání spolku Zastupitelského centra Doněcké lidové republiky, byla legitimní a byla v pořádku. Soud tam neshledal žádné pochybení,“ vysvětluje Lisková.

Resort zahraničí tvrdí, že centrum nemá oficiální statut, protože Česko samozvanou Doněckou lidovou republiku neuznává.

Spolek zřídil v Ostravě zastoupení Doněcké lidové republiky. Stát ho chce zrušit

Číst článek

„Žádali jsme soud, aby vybídl spolek k ukončení činnosti. Dle informací, které v tuto chvíli prověřujeme, se tak děje. Ale pokud by se potvrdilo, že tomu tak není, budeme chtít po soudu, aby přikročil ke zrušení spolku,“ sdělila Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.

Ostravský rejstříkový soud se zatím zabývá jinou záležitostí. Spolek totiž přestěhoval nejen kancelář, ale mění i adresu sídla. „Následně bude věc předložena soudci, který posoudí, zda podá podnět k zahájení řízení o zrušení spolku, či nikoliv,“ vysvětluje mluvčí krajského soudu Lucie Olšarová.

Zakladatelka centra Lisková dodává, že spolek se bude snahám o zrušení s pomocí právníků bránit.

Otevření údajného zastoupení doněckých separatistů v Ostravě | Foto: Michal Polášek

Michal Polášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme