Sdílené bydlení na pár dnů. Pro jedny skvělá zábava, pro druhé sousedské utrpení

  • Hlučné večírky do rána, kouření na chodbě a přeplněné popelnice. To nejsou jediné stíženosti, které vadí sousedům bytů, které jsou krátkodobě pronajímány.
  • Sdružení nájemníků chce pronájmy přes Airbnb omezit. Pokud by nepomohlo omezení, navrhlo by zákaz jako například v Berlíně.
  • Firma se brání, že většina uživatelů služby je slušně vychována a stížnosti jsou tak výjimečné.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krátkodobý pronájem nabízí například Airbnb nebo Wimdu.

Krátkodobý pronájem nabízí například Airbnb nebo Wimdu. | Foto: Fotobanka Unsplash

V Česku nabízí ke krátkodobému pronájmu volný pokoj nebo byt víc než 15 tisíc lidí. Přihlašují se na hostitelské weby jako Airbnb nebo Wimdu. Začíná ale sílit tlak na to, aby se u nás zakázaly.

O sousedských vztazích je třeba film Zítra to roztočíme drahoušku ze 70. let. Dnes ale někteří nájemníci své sousedy ve větších českých městech ani nestihnou poznat, protože se mění klidně i každé tři dny. Majitelé totiž byty stále častěji pronajímají v rámci webů sdíleného bydlení - například přes společnosti Airbnb nebo Wimdu.

„Obecně vadí to, že nezavírají dům. Další negativní věci jsou ty, že jsou cizinci ponocovat, nerespektují to, že my jdeme ráno do práce, řeknou, že je to nezajímá nebo že nerozumí," popisuje svoji nepříjemnou zkušenost s turisty paní Jana z Prahy 2.

Webová stránka Airbnb, nabízí krátkodobý pronájem | Foto: repro

Janě také vadí, že se v sousedním bytě vystřídá každý měsíc velké množství lidí, kteří mimo jiné přeplňují popelnice. Poplatky za jejich odvoz nebo také za úklid domu a další služby platí majitel ale třeba jen za dvě nahlášené osoby. „Ten vlastník toho bytu platí za 2 nebo 3 lidi a najednou se jich tam objeví 4 nebo 5. Je to těžké sledovat a uhlídat to."

Sdílené bydlení kritizuje také Sdružení nájemníků, na které se měsíčně obrátí se stížnostmi desítky lidí. Předseda Milan Taraba by chtěl krátkodobé ubytování omezit nebo přímo zakázat. Jako to je třeba v Berlíně. „V prvním případě omezení, a kdyby ty negativní jevy pokračovaly, tak zákaz. V Evropě je spousta renomovaných měst, které to zakázaly."

Zprostředkovatelé sdíleného bydlení si berou z pobytů provize. Přes web Airbnb se po světě ubytovalo přes 160 milionů lidí.

„Naprostá většina uživatelů Airbnb jsou slušní cestovatelé i hostitelé, stížnosti jsou tedy spíše výjimečné. Kdokoliv může navštívit naše stránky, kde s námi může sdílet své potencionální obavy, problémy nebo stížnosti, které se v jejich okolí v souvislosti s Airbnb vyskytly. Příkladem může být stížnost na hluk ubytovaných hostů. Náš speciálně vytvořený tým tyto podněty prověří, a pokud to je nezbytné, spojí se s hostitelem a přejde k řešení situace," vyjádřila se firma.

Webová stránka Wimdu, nabízí krátkodobý pronájem | Foto: repro

Volný pokoj v pražském bytě nabízí přes web sdíleného bydlení třeba Adam. Za noc chce asi 600 korun. Už dřív popisoval, že to vnímá jako slušný přivýdělek k práci na volné noze. Navíc poznává nové lidi z celého světa. „Nikdy jsem se nebál. Člověka přivítám, řeknu mu pravidla. Jaké on má požadavky od hostitele, tipy," říká Adam.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme