Šéf Akademie věd Drahoš vážně uvažuje o kandidatuře na Hrad. Podporují ho Štěch i Gazdík

Končící předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš se ještě definitivně nerozhodl, zda se bude ucházet o funkci prezidenta. Během sněmu Akademie věd ale v úterý řekl, že o kandidatuře seriózně uvažuje. Příjemně ho překvapila podpora od předsedy Senátu Milana Štěcha z ČSSD, který na sněmu řekl, že by si přál, aby se Drahoš ujal nějaké veřejné funkce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Jiří Drahoš v čele akademie skončí v pátek. Následující den po něm funkci převezme předsedkyně Eva Zažímalová.

„Stále opakuji, že do 24. března jsem ve funkci předsedy Akademie věd. Připouštím ale, že seriózně uvažuji o tom, mám-li jít do volebního klání na prezidenta republiky," řekl v úterý Drahoš.

Nepovedu osobní kampaň, nepůjdu do debat s protikandidáty, popsal Zeman prezidentskou kandidaturu

Číst článek

Názor předsedy Senátu Milana Štěcha zná Drahoš už delší dobu. Příjemně ho však překvapilo, že ho vyslovil i veřejně na sněmu. „Není to ale určitě věc, která by nějak najednou zformovala můj názor, jestli ano, nebo ne. K tomu musí člověk dospět sám," dodal.

Za důležitý považuje názor rodiny, protože případná účast ve volbách by do jejího života výrazně zasáhla.

Pravděpodobnost své kandidatury nechtěl Drahoš procentuálně vyjádřit. „Slíbil jsem, že po ukončení svého angažmá, nejpozději do nějakých 10 dnů, bych své definitivní rozhodnutí řekl, teď bych nerad specifikoval ani pro, ani proti," podotkl.

Předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík v úterý na sociálních sítích uvedl, že Drahoš je potenciální kandidát, kterého Česko potřebuje. Spekulovalo se i o tom, že by Drahoše mohli podpořit lidovci.

„Politická podpora je něco, čemu se nebráním, ale nežádám o ni. Pokud budu kandidovat, budu kandidovat jako Jiří Drahoš bez závislosti na nějaké politické straně," uvedl stávající šéf Akademie věd.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme