Šéf Drahošovy volební kampaně: S Rathem nemám nic společného

"S firmou z korupční kauzy Davida Ratha nemám nic společného, ocitl jsem se v ní náhodou," říká v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu Jakub Kleindienst, šéf volební kampaně Jiřího Drahoše. V dozorčí radě ML Compet seděl podle svých slov krátce před tím, než úplatkářský skandál vypukl. O možných nezákonných aktivitách prý nevěděl. Drahoš o problematické minulosti svého manažera zčásti věděl a nevadí mu.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dosavadní koordinátor předvolební kampaně Jiřího Drahoše Jakub Kleindienst. Jde o bývalého člena ODS a starostu Nového Strašecí

Dosavadní koordinátor předvolební kampaně Jiřího Drahoše Jakub Kleindienst. Jde o bývalého člena ODS a starostu Nového Strašecí | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: iROZHLAS.cz

Jak jste se tedy ocitl v ML Compet?

V rámci svého podnikání jsem chtěl koupit firmu, která se zabývala poradenstvím pro obce včetně celé organizace veřejných zakázek.

Proč jste si vybral zrovna tuto firmu?

Dozvěděl jsem se, že je na prodej.

Drahošovu kampaň vede muž z firmy stíhané v kauze Rath. 'Prověřím to. Co vím, mi nevadí,' říká kandidát

Číst článek

Od koho?

To si už nepamatuji, zřejmě to byl někdo z okruhu mých kolegů nebo přátel. Než bych tu firmu ale koupil, chtěl jsem ji poznat zevnitř. Je to možná nestandardní, ale jako krizový manažer jsem vždycky vstupoval dovnitř těch firem. Proto jsem vstoupil taky do dozorčí rady ML Compet.

Co jste v ML Compet dělal?

Vůbec nic. V té době jsem měl ale práce hodně, takže jsem se fakticky ani k ničemu nedostal. Byl jsem tam jenom měsíc a záhy jsem požádal o vystoupení. Tu firmu jsem už nechtěl.

Proč?

Rozmyslel jsem si to. Ukázalo se, že je zbytečné podobnou firmu kupovat.

Coby člen dozorčí rady jste ji ale měl kontrolovat.

Celý můj zájem o tu firmu trval asi měsíc. Nezúčastnil jsem se za tu dobu žádného zasedání dozorčí rady. Tu funkci jsem ani nevykonával.

S kým z firmy jste komunikoval?

Asi s panem Lepilem (Miroslav Lepil, majitel společnosti ML Compet – pozn. red.). Přesně si to ale nepamatuji.

Co na to říká Jiří Drahoš? „Jakuba Kleindiensta jsem potkal kdysi na ministerstvu kultury, při předběžných debatách o organizátorovi možné volební kampaně padlo i jeho jméno, a to s odkazem na jeho manažerské zkušenosti jak v soukromém, tak i veřejném sektoru. Rozhodl jsem se ho angažovat, je schopný organizátor, spolupracuje se mi s ním dobře a za jeho angažmá ve svém týmu si stojím. Nic víc k tomu nehodlám dodávat,“ uvedl v reakci.

S někdejší ředitelkou firmy Luciou Novanskou, podle původního verdiktu odsouzenou v korupční kauze, jste ve styku byl?

Tu jsem viděl jednou, ani jsem s ní nemluvil. Celý proces mého zájmu o tu firmu trval měsíc.

Podle obchodního rejstříku jste ale v dozorčí radě ML Compet figuroval rok - od října 2011 do října 2012.

Poté, co jsem věděl, že tu firmu nechci, poslal jsem rezignační dopis. Chtěl jsem, aby mě vymazali co nejdříve. Táhlo se to. Nebylo pak už ani s kým komunikovat. Požádal jsem proto dodatečně soud, aby mě z rejstříku vymazal.

Za tu dobu, kdy jste ve firmě působil, nezaznamenal jste nějaké nezákonné aktivity?

Vůbec. Kdybych něco takového věděl, tak bych to někomu řekl.

Nezaslechl jste ani nějakou šeptandu?

Ne. A nezaslechl to zřejmě nikdo, jinak by policejní zásah nebyl tak úspěšný.

Když jste nakonec ML Compet nekoupil, koupil jste jinou firmu v tomto oboru?

Nakonec ne. A po vypuknutí kauzy Davida Ratha jsem o tom už ani nepřemýšlel. Byl jsem hlavně rád, že jsem z té firmy odešel.

Ani jste se na tu firmu nepoptal někoho z oboru, když jste jí chtěl koupit?

Ne, chtěl jsem si to prověřit sám. Vychází to z mé povahy. Je to jako, když si koupíte zájezd od cestovní kanceláře a ona zkrachuje. Dozvíte se to, až když neodjedete. V ML Compet jsem se ocitl v podobné situaci.

Byl jste v souvislosti s kauzou Rath u výslechu?

U výslechu jsem nebyl, policie mě ani nekontaktovala.

Jakub Kleindienst do roku 2007 působil jako starosta středočeského Nového Strašecí za ODS. V této době na Rakovnicku zastával také post předsedy oblastní rady občanských demokratů a pracoval na Středočeském kraji v odboru investic. V roce 2009 se dostal do vedení developerské společnosti Finep – stal se ředitelem pro strategii a rozvoj. O dva roky později se stal členem představenstva několika dceřiných firem zkrachovalého developerského koncernu ECM.

Vy jste ale původně působil jako starosta Nového Strašecí.

Ano, pak jsem odešel na Středočeský kraj, kde jsem pracoval jako vedoucí odboru regionálního rozvoje. A poté jsem se vrátil ke svému původnímu řemeslu, a to bylo developerství. Pracoval jsem ve společnosti Finep jako ředitel akvizic a strategického rozvoje.

Na kraji jste působil za exhejtmana Petra Bendla (ODS) a skončil jste ještě před příchodem Davida Ratha (dříve ČSSD) v roce 2008.

Ano, na kraji jsem skončil po volbách v roce 2008. To znamená v okamžiku, kdy bylo nově složené zastupitelstvo a bylo jasné, že pan doktor Rath bude hejtmanem. Viděl jsem ho jednou v životě, myslím na úplně první krajské radě. Pak už nikdy.

Stojí za vámi také řada firem v likvidaci, většinou se jedná o dceřiné podniky koncernu ECM a jiné developerské firmy.

Byl jsem na straně insolvenčního správce, nebyl jsem tedy součástí ECM. Měl jsem na starosti ty firmy zachránit, respektive zhodnotit jejich majetek, což je běžná praxe u krizového řízení.

A ty další developerské firmy?

V nich jsem prováděl standardní činnost. Zanikly až několik let poté, co jsem z nich odešel. Většina developerů na každý projekt zakládá samostatnou firmu, a když se projekt dokončí, tak se ty firmy likvidují. Nejde o nic nestandardního.

Pan Drahoš o těchto aktivitách věděl?

Jiří Drahoš | Foto: Filip Jandourek

Když mě pan profesor požádal o spolupráci, tak jsme spolu dlouze seděli a probírali jsme nejenom mě, ale i jeho. Protože pokud máme vstoupit do takového manželství, tak o sobě musíme všechno vědět. Znovu jsme to spolu probrali poté, co jste nás kontaktovali. Pana profesora si velmi vážím, a pokud by hrozily nějaké trestně právní věci, vůbec bych si nedovolil jeho nabídku přijmout.

Nemyslíte, že vaše minulost může panu Drahošovi uškodit?

Určitě ne. Jelikož to nepoškozuje mě, nemůže to poškodit ani pana profesora.

Jak to vypadá s vaším týmem?

Dáváme ho teprve dohromady. V tuto chvíli jsme čtyři, jde ale spíše o partu dobrovolníků, která mu pomáhá a která věří, že jeho kandidatura má smysl. Do měsíce bude jasné, jak ten tým bude vypadat a kdo ho finálně povede.

Kdy plánujete začít sbírat podpisy?

Až bude účinný zákon o volbě prezidenta, předpokládáme tedy kolem poloviny dubna. Pak budeme moci zahájit sběr podpisů. Jelikož pan profesor zpívá 43 let ve sboru, chce požádat o pomoc právě sbor. Několik tisíc podpisů mu slíbil hned po ohlášení kandidatury i rodný Jablunkov.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme