Šéf Jihočeských nemocnic Bláha nabídl rezignaci. Spory kolem společnosti položily koalici v kraji

Předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha nabídl rezignaci. Chce tím usnadnit vyjednávání o nové krajské koalici ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a Pro Jižní Čechy. O svém rozhodnutí informoval hejtmana Jiřího Zimolu z ČSSD i kandidátku na místo budoucího hejtmana Ivanu Stráskou z ČSSD. Spory týkající se krajské společnosti Jihočeské nemocnice stály za pádem koalice.

České Budějovice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Zimola z ČSSD | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Nechci jakkoli stát v cestě tomuto novému rodícímu se projektu, a proto jsem se rozhodl dát v zájmu další bezproblémové komunikace svou funkci v Jihočeských nemocnicích k dispozici," napsal v tiskovém prohlášení Bláha.

Novou koalici se snaží vytvořit ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a Pro Jižní Čechy. Zástupci těchto subjektů podepsali v úterý prohlášení o budoucí spolupráci. Zatím však neupřesnili personální obsazení ve funkcích ve vedení kraje.

KDU-ČSL, Jihočeši 2012 i Pro Jižní Čechy však žádají změnu v systému odměňování v Jihočeských nemocnicích. S tím souhlasí i sociální demokracie, do jejíž gesce zdravotnictví patří.

Hnutí ANO, které dosavadní koalici vypovědělo kvůli vysokým odměnám managementu Jihočeských nemocnic, zřejmě skončí v opozici.

Audit hospodaření nemocnic je nyní jednou z podmínek, kterou strany pro sestavení koalice požadují. „Mělo by být osloveno více expertů," vysvětlila Ivana Stráská z ČSSD, která je možnou budoucí hejtmankou.

O obsazení konkrétních pozic budou strany jednat. „My jsme zatím řekli jenom rámcově, na co máme lidi," dodal lídr KDU-ČSL Jan Bartošek.

Nová koalice by v zastupitelstvu měla mít těsnou většinu jednoho hlasu. Koaliční smlouvu chtějí strany podepsat do mimořádného zastupitelstva, které je svolané na 27. dubna.

Dosavadní koalice se rozpadla kvůli stavbám rekreačních objektů na Lipně pro hejtmana Jiřího Zimolu z ČSSD i vysokým odměnám pro manažery Jihočeských nemocnic. ČSSD je ochotná s budoucími koaličními partnery o systému odměňování jednat.

Hejtman Jiří Zimola už minulý týden oznámil svoji rezignaci. Tvrdí, že jeho prioritou je očistit své jméno ve spojení se stavbou rekreačních chat na Lipně. Do té doby zůstane řadovým zastupitelem. Jak se při podpisu dohody o spolupráci zástupci jednotlivých stran také shodli, jeho rezignace byla jedním z hlavních faktorů, které umožnily jednání.

Lucie Suchánková Hochmanová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme