Selhali jste - nejsme kolonií Číny, vzkazují politickým elitám herci a divadelníci

Asociaci profesionálních divadel a Herecké asociaci došla trpělivost se současným děním. Sdružení proto vydala společné prohlášení s názvem Nemůžeme mlčet. Vadí jim dokument o postoji Česka k Číně i kauza okolo Jiřího Bradyho.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Představení Potmehúd ve Studiu ALTA | Foto: Vojtěch Brtnický

Nemůžeme mlčet - to v úterý vzkázali politikům divadelníci a herci. Ve svém prohlášení kritizují chování politických elit v čele s prezidentem Milošem Zemanem.

Odsuzují především nedávné vyjádření čtyř nejvyšších ústavních činitelů k oficiální politice Česka vůči Číně i "mstivou hanebnost" prezidenta, který neudělí vyznamenání pamětníkovi Osvětimi a Terezína Jiřímu Bradymu.

Vrcholní ústavní činitelé podle zástupců divadel a herců selhali, když podlehli nátlaku cizí moci. Svým postojem urazili všechny svobodomyslné občany.

Sobotka: Je krajně nešťastné, že Bradyho neocení 28. října na Hradě. Dám mu Kramářovu medaili

Číst článek

„Prezident republiky je mužem minulosti a nemá již naší společnosti nic co pozitivního nabídnout! K tomu nelze mlčet! Využijeme všech zákonných možností, abychom dali tento náš odpor najevo, otevřeme divadla svobodnému dialogu svobodných lidí," uvedla Asociace profesionálních divadel a Herecká asociace v prohlášení, které v úterý zaslaly ČTK.

Podle divadelníků se po událostech minulého týdne nelze na české politiky spolehnout, že ve složitějších časech, než jsou dnes, dovedou Českou republiku vést.

Podepsání společného prohlášení nejvyšších ústavních činitelů podle nich znamená, že "zbaběle podlehli výhrůžkám diplomatickým".

„Selhali jste ve své ústavní povinnosti bránit své občany před nátlakem cizí moci. My nejsme kolonií Číny! Ani rukojmími nezodpovědných zbabělců," uvedli představitelé herců a divadel z Prahy, Brna, Hradce Králové, Pardubic či Liberce.

'Dostáváme se do totality.' Část politiků bojkotuje hradní oslavy 28. října na Hradě, svolávají občany na Staroměstské náměstí

Číst článek

Vrcholní politici podle nich výměnou údajných obchodních výhod za suverenitu a hrdé sebevědomí země hluboce urazili své spoluobčany.

„Ponížit nás nemůžete, když se sami umíte ponižovat. Nemáte však právo činit z nás vazalskou zemi, společnost lokajskou, ustrašenou a nesamostatnou. Nejste majiteli této země, pouze jejími dočasnými správci," uvádí se v dokumentu.

Ostrou reakci asociací vyvolalo dění z minulého týdne. Odpověď nejvyšších politiků na setkání dalajlamy s lidoveckým ministrem kultury Danielem Hermanem a následná kauza okolo neudělení státního vyznamenání jeho strýci Jiřímu Bradymu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme