Semtex skladoval v kravíně. Státní zástupkyně obžalovala zbrojaře Rudolfa z nedovoleného ozbrojování

Státní zástupkyně podala obžalobu na spolumajitele společnosti Multiagro Martina Rudolfa. Za nedovolené ozbrojování mu v případě odsouzení hrozí dva až osm let vězení. Rudolf podle policie skladoval v areálu ve Slatině, který byl původně zkolaudován jako kravín pro zemědělské účely, výbušniny bez povolení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zbrojař Martin Rudolf. | Foto: Reprofoto ČT

"Mohu potvrdit, že k Okresnímu soudu v Ústí nad Orlicí byla v souvislosti s provedenou kontrolou ve skladu zbraní a střeliva ve Slatině podána obžaloba na fyzickou osobu pro zločin nedovoleného ozbrojování," uvedla pro Zpravodajský web Českého rozhlasu Alena Provazníková, okresní státní zástupkyně Ústí nad Orlicí.

Policie ukončila vyšetřování zbrojaře Rudolfa na začátku března. Nyní mu za nedovolené ozbrojování hrozí trest dva až osm let vězení.

"Právní zmatek"

"O obžalobě víme. Ale došlo k určitému právnímu zmatku kvůli novelizaci zákona o zbraních," uvedl Rudolfův advokát Jiří Teryngel. Podle jeho slov má zbrojař povolení k obchodování s vojenským materiálem. V rámci tohoto povolení nakoupil vojenský materiál, kde byly i nálože výbušnin.

"Tyto nálože výbušnin považoval za munici, vyšetřovatel, respektive policie je považuje za výbušniny, pro jejichž uložení a obchodování neměl povolení báňského úřadu. Já tvrdím, že ho nepotřeboval," doplnil Teryngel.

Podle jeho slov tento spor před trestní soud nepatří. "Spatřuji tam nedostatek subjektivní stránky, v důsledku nedostatečné právní úpravy," dodal.

Obviněný zbrojař Rudolf skladoval semtex v kravíně. Případ žene k Nejvyššímu správnímu soudu

Číst článek

Zbrojař vedl s úřady vleklé spory o rekolaudaci skladů, kde skladoval například perunit nebo semtex. Kvůli jejich údajně chybnému postupu podal kasační stížnost (více čtěte ZDE).

Policie mu tehdy po kontrole v roce 2015 odvezla zhruba 20 tun materiálu. Rudolf nakonec povolení získal.

Na sklady ve Slatině se policie zaměřila před dvěma lety, když ve Vrběticích na Zlínsku došlo k několika výbuchům. Podle policie bylo v nelegálním skladu firmy Multiagro mimo jiné 70 kilo semtexu a 50 kilogramů perunitu.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme