Sežeň něco na večer, psal prvoligový fotbalista drogovému dealerovi

Dva známí fotbalisté se zapletli do rozsáhlé drogové kauzy. Policie zjistila, že bývalý hráč plzeňské Viktorie Ondřej Vaněk a dosavadní hráč týmu Jan Kopic byli v kontaktu s Vítězslavem Meišnerem, jenž je obžalován z distribuce extáze a kokainu. První z fotbalistů od něj zřejmě získával omamné látky, druhý mu půjčil půl milionu korun. Vyplývá to z obžaloby Meišnera a jeho společníka, kterou Radiožurnál získal. Fotbalisté v kauze, kterou začíná projednávat soud, figurují jako svědci.

Praha (Aktualizováno: 11:33 18. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězslav Meišner u soudu | Foto: Filip Jandourek

Do zápasu Viktorie Plzeň s Mladou Boleslaví zbýval jeden den. Ne všichni se ale na duel loni v květnu tak úplně koncentrovali. Záložník Ondřej Vaněk plánoval jít na diskotéku a volal to svému kamarádovi Meišnerovi, který v té době podle obžaloby čile obchodoval s drogami. Potřeboval totiž radu. Netušil ale, že má jeho kamarád „Víťa“ napíchnutý telefon, a tak mluvil bez okolků.

„Volající odpovídá, že jde na diskotéku a zkusí prášek, na což volaný (Meišner, pozn. red.) odpovídá, aby mu volající napsal, jaké to bylo, a upozorňuje ho, aby byl opatrný a dal si jenom půlku. Volající říká, že prý je to dobré najednou s kokešem, na což volaný odpovídá, že ne, že když dá na to ten bílej, že ho to naopak zabrzdí, že mu to zbrzdí nájezd, má si nechat tak dvě hodiny pauzu,“ píše se v obžalobě.

I tato konverzace je součástí případu, který policie vyšetřuje od roku 2015. Během té doby detektivové odhalili, že rukama bývalého hráče pokeru Vítězslava Meišnera prošlo nejméně 8000 tablet extáze. Kromě toho měl u sebe jen při zatčení téměř půl kilogramu kokainu.

Jeho spolupracovník - druhý obžalovaný Patrik Barančík - zase podle policie obchodoval s šesti tisíci pilulkami extáze.

„Oba muži jsou obžalováni z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními a jedy. V případě pravomocného odsouzení jim hrozí trest odnětí svobody na deset až osmnáct let,“ říká bez dalších podrobností mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Údajný dealer Patrik Barančík detektivům přiznal, že s drogami obchodoval. Na rozdíl od Meišnera, jehož advokát Luděk Růžička odmítl, že by omamné látky prodával. Meišner je prý jen bral, a to i na večírcích, kde byli i někteří fotbalisté z Plzně. Zda byl na party i Vaněk nebo jiní fotbalisté, Růžička nekomentoval.

„S obžalobou jako takovou nesouhlasí. Nepopírá, že se na jisté trestné činnosti, která mu je kladena za vinu, podílel. Nesouhlasí ale s tím, že by drogy dovážel ze zahraničí a popřípadě je tady distribuoval. On drogy přechovával. Nicméně nepopírá, že se s některými fotbalisty z Plzně znal a účastnil se s nimi večírků, kde byly tyto drogy běžně k mání a účastníci těchto večírků je užívali,“ řekl Radiožurnálu Růžička.

Fotbalista Ondřej Vaněk, který odešel z Viktorie loni v létě, teď hraje za ruský klub Ufa. S Meišnerem byl v minulém roce v kontaktu pravidelně. A to i v den zápasu Viktorky s Mladou Boleslaví. Plzeň tehdy prohrála 0:2. V den zápasu Vaněk Meišnerovi volal a svěřoval se mu se svými dojmy z diskotéky.

„V hovoru ze dne 07. 05. 2016 mezi svědkem a obviněným Meišnerem, se Meišner dotazuje, zda si dal 'tamto', na což Vaněk odpovídá, že jasně a chtěl by ještě. Na to Meišner odpovídá, že tady nemá a že by mohl sehnat, ale musel by zajet za kámošem. Volající chce, aby to bylo co nejdříve. K obsahu komunikace svědek uvedl, že hovoru nerozuměl, ale asi byl opilý, pokud to byl on,“ píše se v dokumentu.

Aktuální vyjádření Vaňka Radiožurnál nezískal. Vaněk během pěti dní, co ho reportéři kontaktovali, nereagoval na SMS ani na volání. Na policii ale do protokolu uvedl, že žádné drogy nebere. U většiny telefonátů přiznal, že mluvil on, ale tvrdil, že jen machroval nebo byl opilý.

„Svědek dále uvedl, že mobilní telefon používal den co den a samozřejmě si nepamatuje, o čem a s kým hovořil před týdnem, natož před půl rokem,“ píše se v obžalobě.

Zápas blbec

Vaněk, který hrál před dvěma lety i za českou reprezentaci, by mohl mít velký problém se svojí profesionální dráhou. Ředitel právního oddělení fotbalové asociace Jan Pauly v obecné rovině říká, že pokud by se prokázalo, že bral hráč drogy, hrozí mu trest.

„Za předpokladu, že by šlo o užívání drog takzvaně tvrdých, tak by se v případě profesionálních hráčů dalo uvažovat o klasifikaci znevážení jména fotbalu, což je jeden z disciplinárních přečinů a za takových okolností by zřejmě došlo k potrestání hráče,“ říká Pauly.

Zápas Viktorie a Mladé Boleslavi nebyl jediný, kdy Vaněk volal svému kamarádovi „Víťovi". Bylo to i na konci loňské sezony, kdy Plzeň zakončila prohrou se Slavií. Viktorie v Praze prohrála nula pět. V duelu už sice o nic nešlo - mistrovský titul tehdy měla Plzeň stejně v kapse, hráči ale po utkání mluvili o zklamání.

„No, tak zápas blbec... Spíš jsme blbci my, prohrát v posledním zápase, když jsme mistři, tak to je ostuda, musíme se omluvit fanouškům, oslavy proběhly, ale tohle...,“ postěžoval si loni v květnu pro Českou televizi Jan Kopic.

Jeho kamarád - záložník Ondřej Vaněk - ale měl v tu dobu myšlenky asi trochu někde jinde. V den zápasu chtěl po Meišnerovi, aby sehnal "něco" na večer.

„Svědek Meišnerovi sděloval, že budou bydlet v hotelu a aby za ním přišel a vzal sebou 'ty věci', co mu říkal a ptá se, jestli si Meišner pamatuje 'kolik, kolik',“ píše se v obžalobě.
Kolik toho má Meišner přinést, se ale asi tak úplně nedohodli. Ten večer ve 22.08 Ondřeji Vaňkovi totiž pípla esemeska od Meišnera, ve které se psalo: „Kámo, nepiš mi takový věci vůbec. Takhle jsem to dostal vole, jestli tam je míň, tak to s tebou vyrovnám.“

Lentilky a pilulky

Konflikt mezi nimi ale zřejmě netrval dlouho. O dva dny později už Vaněk Meišnerovi píše, zda má lentilky a pilulky.

„K telefonickému hovoru ze dne 16. 05. 2016 v 13:48:44 hodin, kdy se Meišnera ptá, zda má ještě 'ty lentilky' a opakuje 'Tady ty pilulky', na což Meišner odpovídá, že se mu má svědek ještě ozvat a pak za ním dojede,“ píše se v obžalobě.

Jestli Vaněk něco Meišnerovi platil, zatím není jasné. Za to se dokumentu píše, že Vaňkův kamarád - plzeňský záložník Jan Kopic - půjčil Meišnerovi dokonce půl milionu korun. Na Kopice musel Meišner udělat asi opravdu dojem, protože mu peníze svěřil po měsíci, co ho znal. Na co, po tom prý nepátral.

„Svědek uvedl, že zná Meišnera a seznámili se přes Ondru Vaňka v březnu 2016 na party v klubu. V jednom případě svědek Meišnerovi půjčil peníze, písemně a na úrok, bylo to 7. 4. 2016,“ vypověděl Kopic na policii.

Kopic, člen širšího kádru reprezentace, se aktuálně se kauze nechtěl vyjadřovat. Na SMS dokonce odpověděl, že to není on, i když měl u svého čísla na jedné mobilní aplikaci dokonce svoji fotku a z telefonu běžně podle zdrojů Radiožurnálu komunikuje.

„Viktoria Plzeň nebude komentovat události, o kterých nic neví, a vyhrazuje si právo bránit se proti účelovému spojování klubu s touto kauzou, o níž nemá žádné podložené a relevantní informace," reagoval klub.

Celou kauzu teď bude řešit soud, kam jsou fotbalisté pozváni jako svědci.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme