Skočit si na jedno v Česku stále znamená skočit si na tři. Silných pijáků piva ale ubývá

Ve svém pravidelném průzkumu pro pivovarníky sociologové z Akademie věd uvádějí, že v Česku ubývá silných pijáků piva. Odborníci z národního střediska pro monitorování drog ovšem upozorňují, že procento problematických pijáků je v Česku stále vysoké.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivo, lahvové pivo | Foto: Fotobanka Pixabay

„Oproti tomu, jak se někdy popisuje situace českého piva – že výrazně klesá spotřeba a co s tím bude dál – tak ve skutečnosti to není nic dramatického,“ říká sociolog Jiří Vinopal ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Lidé ale přeci jen chodí do hospod o něco méně než dřív a čím dál častěji pijí levnější pivo doma, což trápí pivovarníky.

Pivovary chystají vánoční speciály. V nabídce se objeví i lahev s obrazem od Karla Gotta

Číst článek

„Pro nás je prioritní to, abychom dostali lidi zpátky do hospod, protože si myslíme, že tradiční česká hospoda k České republice patří,“ přiznává výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martinu Ferencovou.

Zástupci pivovarů také tvrdí, že nestojí o opilce, ale o ty, co si dvakrát týdně skočí na jedno pivo. Skočit si na jedno ale podle sociologického průzkumu v Česku znamená dát si tři piva.

Jiří Vinopal z Centra pro výzkum veřejného mínění | Foto: Šárka Ševčíková

Ve srovnání s ostatním světem je spotřeba piva v Česku stále extrémně vysoká. Problémy s alkoholem – pivo nevyjímaje – má asi 400 tisíc lidí.

Podle výzkumu na pivo začínají chodit častěji ženy. Asi 45 procent z nich si pivo vybírá podle chuti. Chuť také při výběru piva upřednostňují lidé s vyšším vzděláním a vyššími příjmy. Lidé s nižším platem se rozhodují spíš podle ceny.

Ľubomír Smatana, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme