Sněmovna bude opět řešit protikuřácký zákon. Opozice navrhuje povolení kuřáren

Zákaz kouření v restauracích budou ve středu opět řešit členové sněmovního výboru pro zdravotnictví. Takzvaný protikuřácký zákon sice na jaře poslanci včetně některých koaličních odmítli, vláda ho ale předložila znovu. Chtěla ho dokonce projednat ve zrychleném režimu, proti ale byla opozice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kongres ODS v Olomouci, Marek Benda

Kongres ODS v Olomouci, Marek Benda | Foto: Filip Jandourek

Z nového návrhu zmizela možnost zřizovat v restauracích oddělené kuřárny, kterou navrhoval poslanec Marek Benda z opoziční ODS. Ten ale avizuje, že tento pozměňovací návrh předloží znovu. Náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová z ČSSD nicméně dopředu říká, že jakékoli změny, které by zákaz kouření zmírňovaly, resort nepodpoří.

„Je tam skutečně pozměňovací návrh pana poslance Bendy, který znovu vrací oddělené kuřárny, a my jsme už od začátku sdělili, že tento návrh nebudeme reflektovat. To znamená, že budeme navrhovat absolutní zákaz kouření,“ říká Arnoštová.

Je to test pravdy, říká o svém návrhu na úplný zákaz tabáku horlivý zastánce kouření senátor Kubera

Číst článek

Zákon počítá s absolutním zákazem ve všech restauracích, rozšíří se i na nekryté části zastávek hromadné dopravy nebo zoologické zahrady. Naopak na letištích a v nákupních centrech kuřárny budou moci zůstat. Elektronických cigaret se nakonec zákaz týkat nebude.

Kromě cigaret i alkohol

Omezení ale budou platit i pro alkohol, restaurace například budou muset nabízet jeden nealkoholický nápoj levněji než pivo. A právě toho se bude týkat další ze změn, které má Benda v plánu navrhnout.

„Chci vypustit tu část, která stanovuje, že v hospodě je potřeba mít jeden nealkoholický nápoj levnější než pivo, protože si myslím, že to v reálu povede ke zdražení kohoutkové vody. Teď ji budou muset nacenit, aby byla levnější než pivo,“ říká opoziční poslanec.

Původně měla norma platit ještě tento rok, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD už ale říká, že se tento termín pravděpodobně nestihne.

Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme