Sněmovní výbor doporučil rozpočet na příští rok. Platy porostou, počítá s deficitem 60 miliard

Rozpočtový výbor doporučil poslancům schválení rozpočtu na příští rok. Jeho schodek by přitom měl dosáhnout až na 60 miliard korun. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek návrh rozpočtu označil za „neodpovědný“ a bude volat po přepracování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO mluvil před poslanci o kauze Čapí hnízdo | Foto: Filip Jandourek

Podle navrženého rozpočtu by měly růst platy učitelů a zdravotníků, to samé platí pro penze důchodců. Zvýší se i odvody za státní pojištěnce do zdravotnictví.

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš chce letošní rok dokončit v ideálním případě s přebytkem, česká ekonomika si podle něj vede dobře. Přesto ale navrhuje na příští rok deficit státního rozpočtu 60 miliard korun. Je to podle něj koaliční dohoda.

„Byla to otázka kompromisu. Někteří koaliční partneři chtěli až 85 miliard. Pokud bych o tom rozhodoval sám, určitě bych plánoval vyrovnaný rozpočet, ale sám o tom nerozhoduji“ dodal Babiš.

Nejlepší zářijový výsledek od vzniku České republiky. Přebytek rozpočtu stoupl na rekordních 82 miliard

Číst článek

O něco nižší schodek by si dovedl představit například i místopředseda rozpočtového výboru Ladislav Šincl z ČSSD. „Doufám, že se panu ministrovi financí podaří tento naplánovaný schodek nenaplnit a v reálu bude nižší. Těším se na to,“ řekl místopředseda.

Výhrady k návrhu ale mají opoziční strany – kritika přichází od TOP 09 i ODS. Podle Miroslava Kalouska by schodek mohl být nejméně o 30 miliard nižší. Proto na plénu sněmovny navrhne vládě vrátit normu k přepracování. „V okamžiku, kdy tato vláda zjistila, že bude mít vyšší příjmy, neudělala to, co zákon předpokládá. Naopak udělala to, co je rozpočtově neodpovědné. Vyhodí tak o 30 miliard víc,“ řekl Kalousek.

Podle TOP 09 dává vláda málo peněz na investice a naopak přijímá zbytečně mnoho státních úředníků. To ministr financí odmítá. Podle něj stále chybí třeba učitelé, policisté, vojáci nebo zaměstnanci finanční správy.

Na plénu začnou poslanci rozpočet projednávat 26. října.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme