Sobotka mě vyměnil za hladké znovuzvolení předsedou strany, naznačil Dienstbier

Odvolaný ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier naznačil, že se ho premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zbavil za sliby, že nebude mít ve volbě předsedy strany na březnovém sjezdu protikandidáta. Sobotka očekává na sjezdu „tvrdý demokratický souboj o to, kdo povede ČSSD do voleb". „Každý z nás bude muset obhájit svůj mandát," uvedl v prohlášení, kterým oznamoval změny v zastoupení sociálních demokratů ve vládě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínková akce při příležitosti výročí okupace 1968, Český rozhlas, Jiří Dienstbier

Vzpomínková akce při příležitosti výročí okupace 1968, Český rozhlas, Jiří Dienstbier | Foto: Martin Svozílek

Podle Dienstbiera byly důvody k jeho odvolání stranické. Netýkaly se prý jeho ministerské funkce a způsobu, jakým ji vykonával.

„Mám věrohodné informace, že někteří pražští členové tlačili na mé odvolání a nabízeli jako protiplnění to, že pomohou s prosazením některých věcí, jako jsou volební řády, a také že proběhlo jednání s nějakými jihomoravskými sociálními demokraty, že by se třeba nemusel stavět protikandidát předsedovi na sjezdu," uvedl Dienstbier při příchodu na zasedání předsednictva ČSSD, na kterém později Sobotka oznámil svoje rozhodnutí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na změny ve vládě se Jiřího Dienstbiera a Jiřího Zimoly z ČSSD a Jaroslava Faltýnka z ANO ptal Vladimír Kroc. Pohled na věc nabídl ve vysílání Radiožurnálu i komentátor Petr Hartman

„Je to akce části Prahy v čele s panem (europoslancem ČSSD Miroslavem) Pochem," doplnil Dienstbier v České televizi. Už ve čtvrtek Dienstbier prohlásil, že o jeho odvolání usilují Poche a další členové ČSSD.

Poté, co europoslanec tvrzení popřel, Dienstbier řekl, že lže. „Krátce poté, co já jsem v pondělí večer skončil svůj rozhovor s premiérem, některým lidem v mém okolí rozesílal posměšné esemesky a, jak se sami pražští sociální demokraté kolem Miroslava Pocheho přiznali, tak už ten den večer zapíjeli mé odvolání, přitom o něm vlastně vůbec neměli vědět,“ prohlásil ve vysílání Radiožurnálu.

Sjezd podle Sobotky určí, kdo povede ČSSD do voleb. Další etapou změn, jak je nastínil před týdnem v dopise členům strany, pak bude práce na novém programu pro volby do sněmovny.

Rozhovory, které vedl s vybranými ministry během týdne, označil za tvrdé. Vedle Němečka a Dienstbiera se sešel také s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou. Ta v kabinetu zůstává.

Dienstbier: Za tlakem stojí straničtí kolegové

Dienstbier před zasedáním předsednictva strany novinářům řekl, že rozhodnutí premiéra zatím nezná. Politik, který podpořil Sobotku po takzvaném lánském puči, zopakoval, že za tlakem na svou osobu cítí část stranických kolegů.

Rozhodnutí o odvolání dvou ministrů z řad ČSSD v pátek ráno Sobotka představil grémiu strany. První místopředseda ČSSD Milan Chovanec potom řekl, že „ti, kteří se rozhodli mediálně spekulovat, tak neprospívají vlastní straně ani sami sobě". Ministr dodal, že politikům, kteří se takto rozhodli, nerozumí.

Kdo jsou noví ministři? Připomeňte si Ludvíkovy ‚kulichy‘ a Chvojkovo vykroužkování

Číst článek

Chovanec v říjnu 2013 patřil mezi účastníky tajné schůzky u prezidenta Miloše Zemana v Lánech spolu s Michalem Haškem, Zdeňkem Škromachem a Jeronýmem Tejcem a Jiřím Zimolou. Část vedení ČSSD se tehdy pokusila Sobotku odstavit od vyjednávání o vládě.

Sobotka výzvu k rezignaci označil za pokus o puč, Dienstbier ho tehdy podpořil a na stranu budoucího premiéra přešel i Chovanec.

Po prohře ČSSD v krajských a senátních volbách se začalo spekulovat jako o možných Sobotkových vyzyvatelích o Zimolovi a Tejcovi.

ČTK, Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme