Soud zamítl žalobu Torubarova na Česko. Ruský podnikatel chtěl dvoumilionové odškodné

Obvodní soud pro Prahu 2 zamítl žalobu Alexeje Torubarova na Českou republiku. Ruský podnikatel požadoval kvůli svému nezákonnému vydání do vlasti dva miliony korun. Podle soudkyně Markéty Jiráskové ale nepředložil žádné důkazy, které by dokládaly, že mu vydáním vznikla nemajetková újma. Verdikt není pravomocný. Advokát Torubarova se chce odvolat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„S ohledem na to, že žalobce nijak neprokázal tvrzené zásahy, byla jeho žaloba zamítnuta. Nestačí pouze tvrdit, že nemajetková újma vznikla, ale musí být opravdu prokázána," odůvodnila rozsudek soudkyně Markéta Jirásková.

Advokát ruského podnikatele Milan Hulík řekl, že s odůvodněním verdiktu nesouhlasí. Podle něj nemohla obhajoba nemajetkovou újmu prokázat. Chce se proto proti rozsudku odvolat.

„Ruské úřady by panu Torubarovovi nevystavily žádné potvrzení o újmě, která mu v Rusku vnikla. Pan Torubarov z Ruska unikl, takže aby si tam vyžádal zpracování nějakých znaleckých posudků, je přece naprosto absurdní,“ poznamenal Hulík.

Torubarov ale také podle zástupkyně ministerstva spravedlnosti Barbory Vojtíškové nárok nijak neprokázal. Poukázala i na to, že České republika neodpovídá za újmu, kterou muži způsobily stíhání a vazba v Rusku.

Spor o vydání Torubarova do Ruska. Kauza z roku 2013

Ruské úřady obvinily Torubarova před sedmi lety kvůli údajným podvodům a vydírání důstojníka tajné služby. Následně po něm začal pátrat Interpol, protože se ruský podnikatel nacházel v zahraničí.

Podnikatel ale argumentoval tím, že obětí vydírání byl naopak on sám. V České republice muž požádal o azyl, na základě mezinárodního zatykače ale skončil ve vazbě. Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS v květnu 2013 rozhodl o jeho vydání, i když azylové řízení ještě neskončilo.

Ústavní soudci později rozhodli, že ministr neměl vydání ruského podnikatele povolit. Rozhodnutí také vyvolalo spor v někdejší vládní koalici. Odletu Torubarova se snažil zabránit tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. Před ruské letadlo nechal postavit cisternu. Neúspěšně. Torubarov ale nakonec po půl roce z Ruska znovu utekl. Nyní žádá o mezinárodní ochranu v Maďarsku, které nesmí opustit.

Ministerstvo dalo Torubarovovi jako odškodné 250 tisíc korun

Ruský podnikatel poukazuje na to, že kvůli jeho vydání zpět do vlasti v roce 2013 trpí psychickými problémy. Celá kauza se prý navíc dotkla i jeho rodiny.

„Tohle celé martyrium mu způsobilo velké příkoří, škody, utrpení celé rodině. Přetrvává to do současné doby, kdy je zadržován v Maďarsku,“ řekl Hulík. Podle něj je možné, že kdyby Torubarov nebyl vydán, tak by nakonec azyl v Česku získal.

Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová podotkla, že resort už ruského podnikatele odškodnil. „Pokud jde o zadostiučinění, ministerstvo spravedlnosti panu Torubarovi částku 250 tisíc korun,“ vysvětlila Schejbalová. Podle resortu je částka dostatečná a odpovídá újmě způsobené nezákonným rozhodování v České republice.

Původně Česko žalovala i Torubarovova manželka, která požadovala dva miliony korun jako odškodné za psychickou újmu. Nakonec ale svůj požadavek stáhla.

Anna Jadrná, Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme