Soudcovské unii se nelíbí ‚profesionální funkcionáři‘, proto dá podnět k žalobám

Podle soudcovské unie nesmí soudci opakovat mandáty předsedů nebo místopředsedů soudců. Je to v rozporu s nálezem Ústavního soudu. Proto je unie připravena dát podnět k žalobě ve veřejném zájmu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Daniela Zemanová, prezidentka Soudcovské unie ČR

Daniela Zemanová, prezidentka Soudcovské unie ČR | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Soudcovská unie musí trvat na tom, aby nálezy ÚS byly respektovány,“ řekla prezidentka unie Daniela Zemanová po skončení shromáždění v Mikulově na Břeclavsku.

Shromáždění konkrétně zavázalo vedení unie, aby vyčerpalo všechny prostředky, včetně podnětu k zahájení řízení na ochranu veřejného zájmu. Žalobu může podat buď veřejná ochránkyně práv, anebo nejvyšší státní zástupce. Projednává se ve správním soudnictví. V případě soudních funkcionářů by verdikt mohl vést k jejich odchodu z funkcí.

Rychlost soudu v kauze Peroutka. O odložení omluvy Hradu rozhodl za 13 dnů, v průměru mu to trvá 71

Číst článek

Ústavní soud se proti opakování mandátů postavil před šesti lety kvůli riziku „personální korupce“ a přílišnému propojení soudní a výkonné moci. Debata kolem této problematiky v justici ale stále zcela neutichla, což potvrdil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Soudcovská unie podle Zemanové ví o několika případech místopředsedů soudů, kteří se možná do funkcí dostali v rozporu s nálezem Ústavního soudu. Média v minulosti informovala o místopředsedovi Vrchního soudu v Praze Stanislavu Bernardovi, který byl po vypršení svého funkčního období dočasně pověřen výkonem pravomocí místopředsedy a poté znovu jmenován.

Soudci by neměli vykonávat funkci předsedy ani u jiného soudu, tvrdí Šámal

„Ta situace nastala na několika soudech, jedná se o vyšší soudy, to znamená, nejsou to okresní soudy, u kterých by se případně, v krajních možnostech dalo i předpokládat, že z nedostatku uchazečů se předseda soudu k této možnosti uchýlí,“ uvedla Zemanová.

Proti opakování mandátů se v pátek jasně vyslovil předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Není podle něj vhodné ani to, aby soudci například po vypršení funkcionářského mandátu u jednoho soudu přešli na místo předsedy či místopředsedy dalšího soudu a stali se „profesionálními funkcionáři“. Měli by se vrátit k běžné práci soudce, zdůraznil Šámal.

Unie se vyjádřila také pro změnu výběrových řízení na místa soudních funkcionářů. Dosavadní úprava prý nevylučuje libovůli při sestavování výběrové komise. Dále unie doporučila posílit soudy dalšími administrativními a odbornými pracovníky, což přispěje k vyřešení dlouhodobého problému spočívajícího v nerovnoměrném zatížení jednotlivých soudů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme