Spisovatelka Boučková, novinář Spurný. 37 účastníků třetího odboje dostalo od ministerstva ocenění

Dalším 37 účastníkům třetího odboje udělilo ministerstvo obrany ocenění. Devíti z nich in memoriam. Za to, že se aktivně postavili komunistické totalitě, dostali odbojáři při slavnostním ceremoniálu jako osvědčení pamětní dekret a odznak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náměstkyně ministra obrany Alena Netolická předává ocenění účastníkům odboje | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Součástí odměny, kterou účastníci odboje dostali, je navíc i zvýšení důchodu. Mezi oceněnými byli tentokrát například novinář Jaroslav Spurný nebo spisovatelka Tereza Boučková.

„Ve dvaceti jsem Chartu podepsala. Bylo to v době, kdy mě už nevzali na školu. Pak jsem hrála v bytovém divadle, které bylo docela důležité, protože to byl takový akt svobody. Pak jsem opisovala Chartu, rozšiřovala různé materiály, chvilku jsem dělala pravou ruku Václavu Havlovi,“ řekla Boučková, která si prý ocenění velmi váží.

Ministerstvo vybírá a posuzuje oceněné podle žádostí veřejnosti. Doposud jich přišlo přes 4700. Osvědčení obdržela asi čtvrtina navržených, někteří z nich dostali dokonce statut válečného veterána.

Velkou část z nich ale musí zamítat, vysvětluje ředitel odboru pro válečné veterány Eduard Stehlík. „Ten zákon je chápán jako zákon oceňovací. To znamená, neodškodňuje ty, kteří byli postiženi režimem a často velice brutálně, ale oceňuje výjimečné muže a ženy a děti, kteří se režimu postavili. A bohužel v těch případech, kde se jednalo „pouze“ o oběti, ministerstvo musí ty žádosti zamítnout,“ řekl Stehlík.

Náměstkyně ministra obrany Alena Netolická a kardinál Dominik Duka se zúčastnili předávání ocenění účastníků třetího odboje. | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Spisovatelka Tereza Boučková | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Veronika Šírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme