Společnost OKD podala žalobu na Bakalu a NWR. Chce 24,5 miliardy

Těžební společnost OKD podala u Krajského soudu v Ostravě společnou žalobu na firmu New World Resources NV (NWR) a podnikatele Zdeňka Bakalu. Žádá po nich více než 24,5 miliardy korun, uvedla ve čtvrtek mluvčí soudu Lucie Olšarová.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

OKD žaluje i Zdeňka Bakalu. | Foto: Kateřina Šulová | Zdroj: ČTK

Informaci potvrdil mluvčí OKD Ivo Čelechovský. „O tomto kroku jsme včera (ve středu) informovali i věřitelský výbor. Bližší podrobnosti a důvody prozatím nebudeme sdělovat," řekl Čelechovský.Manažeři OKD zatím nechtějí upřesnit, jak k částce došli. Podle hornického odborového předáka Jaromíra Pytlíka by peníze mohly pomoci s útlumem dolů.

„Jakákoliv iniciativa, která by přinesla do OKD peníze, je vítaná. My dneska nemáme peníze na technickou likvidaci dolu a sociální program. Z našeho pohledu to bylo povinností bývalých vlastníků mít rezervy na tyto věci. Byli bychom rádi, aby penízky šly zpátky tam, kam patří,“ řekl Českému rozhlasu Pytlík.

Mluvčí Zdeňka Bakaly Vladimír Bystrov řekl, že o žalobě zatím nic neví a celou věc musí teprve ověřit.

Firma OKD je od května v úpadku. NWR je jejím vlastníkem. Majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do neformálního uskupení Ad Hoc Group (AHG).

Předtím byla většinovým akcionářem firmy skupina CERCL, která z poloviny patří podnikateli Zdeňku Bakalovi.

OKD v problémech

Insolvenční návrh na sebe podala sama firma. Pohledávky vůči OKD přihlásilo u soudu přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel. Věřitelé OKD v polovině srpna rozhodli o tom, že zadlužená společnost půjde do reorganizace. Příčinou problémů OKD byly klesající ceny uhlí a předluženost.

Finanční stabilitu OKD podle některých názorů narušily mimo jiné nadměrné dividendy, které si majitelé vypláceli. Společnost Arca Capital slovenského finančníka Pavola Krúpy, která patří mezi menšinové akcionáře NWR, například uvedla, že firma OKD rozdělila za roky 2006 až 2012 na dividendách celkem 65,3 miliardy korun, přičemž v té době vygenerovala čistý zisk v celkové výši 34,7 miliardy korun.

Vedení OKD tento týden sdělilo, že pro firmu začíná hledat strategického partnera, od nějž očekává, že bude pokračovat v provozování OKD a po ukončení činnosti jednotlivých dolů zajistí financování útlumu. V dolech nyní pracuje i s dodavatelskými firmami okolo 12 tisíc lidí.

Před týdnem akcionáři NWR schválili na valné hromadě dobrovolnou likvidaci firmy. Zatím není jasné, co to pro další provoz OKD bude znamenat.

ČTK, Silvie Mikulcová, Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme