Stan proti melanomu. Nechte si zdarma zkontrolovat znaménka, zvou lékaři

Riziková mateřská znaménka vyšetří lékaři všem příchozím ve Stanu proti melanomu zdarma. Dermatologové ho letos opět postaví v Praze, Brně a Ostravě. Za svými pacienty vyrážejí do ulic už pojedenácté. Stan proti melanomu loni navštívilo více než 4000 lidí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař. Ilustrační foto. | Foto: Free Digital Photos

O vyšetření problematických znamének ve Stanu proti melanomu bývá velký zájem, příchozím tak bude k dispozici celkem osm provizorních ordinací. Dermatolog Petr Arenberger připomíná, že u rakoviny kůže jde o čas. Prevence by se proto neměla podceňovat.

„Prosté vyříznutí znaménka, které je poškozené, vede k úplnému vyléčení pacienta. Chirurgická léčba ve včasném stadiu nabízí v 95 procentech dlouhodobé přežití proto, že pacient je dále zdravý," popisuje Arenberger.

Lékaři by na preventivní prohlídce ve Stanu proti melanomu rádi viděli hlavně sportovce a muže po padesátce.

„Statistiky ukazují, že rekreační běh a jízda na kole jsou, co se týče ultrafialového záření, největší zátěže kůže. Musíme se proti tomu chránit a není špatné si nechat zkontrolovat mateřská znaménka, protože ta na sluníčku dostávají největší zátěž a mohou se nejsnadněji poškodit," dodává Arenberger.

Průměrný věk pacienta s melanomem je 54 let. Nebezpečných nádorů kůže nejvíce přibývá ve skupině mužů nad 50 let, kteří podle statistik podceňují riziko kožní rakoviny. V ohrožení jsou také mladé ženy, které se rády opalují.

Akce Stan proti melanomu začíná 18. a 19. dubna v Praze na Ovocném trhu. Pokračuje 24. dubna v Brně na náměstí Svobody a končí 25. dubna v Ostravě v Avion Shopping Parku. Otevřeno bude vždy od 10 do 18 hodin. Stan proti melanomu loni navštívilo 4001 lidí. Bylo zjištěno 38 melanomů a 59 bazaliomů a spinaliomů.

Andrea Skalická Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme