Statečný chlap, který pro Česko udělal hodně, shodují se politici. Obdiv Vlkovi vyjádřil i papež

PŘEHLEDNĚ. Kardinál Miloslav Vlk udělal pro církev i českou společnost mnoho, shodují se osobnosti české společnosti. Vlk zemřel v sobotu ve věku 84 let, trpěl rakovinou plic s metastázami do kostí. Většinu svého života bojoval s totalitním režimem, kvůli kterému se nemohl naplno věnovat kněžské činnosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kardinál Miloslav Vlk na archivním snímku z května 2012

Kardinál Miloslav Vlk na archivním snímku z května 2012 | Zdroj: ČTK

Pražské arcibiskupství vyzvalo věřící k modlitbě za spásu duše zesnulého kardinála. Podle pražského arcibiskupa Dominika Duky byla Vlkova práce přínosem pro celou Českou republiku. Papež František Dukovi soustrastný telegram k úmrtí kardinála Vlka. Vyjadřuje obdiv Vlkovi i za jeho činnost v době perzekuce církve.

„Mohu ocenit jeho velkou práci, kterou udělal pro církev, ale i pro celou českou společnost. V křesťanském světě víme, že kardinál Vlk a Pražské Jezulátko byly pojmy,“ uvedl Duka.

„Už v minulých dnech jsme věděli, že situace je vážná. Veškeré lékařské výsledky, které byly k dispozici, ukazovaly, že pan kardinál na tom není dobře a že odchod se blíží. Všichni to prožíváme jako bolestnou věc, která nás zasáhla. Na druhou stranu v té bolesti se mísí i určitá radost z toho, jak pan kardinál to úžasně zvládl, jak byl klidný, pokorný a jak se těšil na setkání s Bohem,“ přiblížil Antonín Randa, předseda občanského sdružení Cesta 121, které se o kardinála Vlka staralo.

„Byl někým, kdo prosazoval velmi aktivní model kooperace církve a společnosti ku prospěchu všech, nejen církve samotné. Vnímám to jako mimořádnou ztrátu. Za svého života udělal pan kardinál obrovské množství práce právě ve sbližování společnosti a církve,“ vzpomíná český velvyslanec ve Vatikánu Pavel Vošalík.

„V okamžiku, kdy člověk uslyší takovouto smutnou zprávu, tak je to jen o vděčnosti vůči tomu, co pan kardinál Vlk udělal, je to začátek života svobodné církve u nás. Prosím Boha, aby ho přijal a odvděčil se mu za všechno, co pro církev v České republice udělal. Věřím, že Hospodin ho přijme s otevřenou náručí,“ reagoval plzeňský biskup Tomáš Holub.

Za velice smutnou označil zprávu o Vlkově skonu ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. „Byl to statečný zásadový chlap a velice jsem si ho vážil," řekl Babiš. Dodal, že Vlk v něm při setkáních vzbuzoval respekt a úctu.

Zemřel kardinál Miloslav Vlk. Celý život bojoval za lidskou svobodu a toleranci

Číst článek

„Kardinál Vlk překročil práh Věčnosti. Odešel můj velký duchovní přítel. Velmi si vážím toho, že jsem měl tu čest být jeho spolupracovníkem,“ napsal na Twitteru ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL.

„S úctou vzpomínám na nesmírně odvážného a slušného člověka, kardinála Miloslava Vlka. Čest jeho památce,“ napsala ministryně školství Kateřina Valachová z ČSSD.

„Kdykoliv jsem se setkal s kardinálem Vlkem, byl to pro mě zážitek, který mě něčím obohatil. Nikdy nezapomenu například na to, jak mě provázel Svatopetrskou bazilikou ve Vatikánu a vyprávěj mi o její historii a historii církve tak, jak to v žádném průvodci nenajdete. Byl to člověk s neuvěřitelnými znalostmi a rozhledem. Bude mi chybět,“ napsal na Facebooku předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček z ČSSD.

„Pana kardinála jsem si vážil, i když jsme občas měli hodně rozdílné názory na politiku. Ať odpočívá v pokoji,“ podotkl bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD.

„Je to smutný den. Miloslav Vlk byl velký a moudrý člověk, kterého jsem osobně znal. Jistě je právě teď u pána Boha,“ napsal na sociální síti Facebook předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík.

„Vzdejme čest statečnému muži, který žil čestně a v pravdě, které věřil,“ napsal předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

„Moc jsem si ho vážil. Ještě na podzim s ním moji rodiče měli možnost trávit nějaký čas v lázních, nikdo tehdy netušil, že vše bude takto rychlé. Bude chybět všem, nejenom věřícím. ČR ztratila jednu z morálních autorit v zemi. Díky moc za vše, co jste pro tuto zemi udělal, Otče kardinále!“ poděkoval první místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

„Velmi smutná zpráva. Pana kardinála jsem měl tu čest osobně znát, několikrát jsem se s ním potkal. Například jsme debatovali o rodinném právu při tvorbě nového občanského zákoníku. I díky panu kardinálovi byly nakonec v zákoníku zachovány církevní sňatky, které chtěli původně tvůrci zákoníku vyjmout. Pan kardinál Vlk byl velice vzdělaný a laskavý člověk. Budu na něj vzpomínat s velkou úctou. Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým,“ uvedl europoslanec Jiří Pospíšil z TOP 09.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme