Střední školy budou muset zveřejnit výsledky nejhoršího přijatého žáka, ukáže se tak jejich kvalita

Po zavedení jednotných přijímacích zkoušek na střední školy budou muset školy nově anonymně zveřejňovat výsledky nejhoršího přijatého žáka. Podle ministryně školství jde o ukazatel kvality školy jak pro zájemce, tak pro rodiče.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

státní maturita - škola - studenti - přijímací zkoušky | Foto: Filip Jandourek

„Škola musí zveřejnit – ne adresně, ale anonymně – toho posledního přijatého uchazeče včetně skóre,“ popsala novinku ministryně školství Kateřina Valachová v pořadu Partie televize Prima.

„Věřím ve zdravý selský rozum rodičů, že si třeba příští rok uvědomí, že škola, která nabírá studenty s desetiprocentní úspěšností, možná není úplně kvalitní,“ dodala.

Senátor Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN), který je ředitelem gymnázia, ale v diskusi kritizoval, že není stanovena minimální hranice výsledku přijímací zkoušky, které by uchazeč musel pro přijetí dosáhnout. „V tom okamžiku jednotné přijímací zkoušky trochu ztrácí význam,“ řekl.
Podle Valachové se pro minimální nutný výsledek nepodařilo najít většinovou podporu mezi zákonodárci. „Určit přesně hranici z centra, která pro děti znamená – když ji nepřekročí – uzavřenou vzdělávací cestu, je velmi složité,“ uvedla.

Valachová také uvedla, že ministerstvo školství již má hotovou analýzu sítě středních škol a gymnázií. V dubnu chce výsledky analýzy projednat s Asociací krajů. „Budeme hledat dohodu o páteřních sítích škol, které mají v krajích tradici a vysokou kvalitu,“ řekla.

Jednotné přijímací zkoušky se letos plošně konají poprvé, a to na maturitní obory středních škol.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme