Střídání stráží v Afghánistánu. Na českou jednotku útočili i protitankovými zbraněmi

Po půl roce se na spojenecké základně Bagrám střídají čeští vojáci. Jde o pravidelnou rotaci v rámci mise v Afghánistánu. Úkol od výsadkářů z Chrudimi tam nyní převezme jednotka z Přáslavic. Armáda o tom informovala na svém webu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí vojáci v Afghánistánu | Foto: CC0 Public domain

Ochranu základny si obě české jednotky předaly v neděli za účasti českého velvyslance Miroslava Tomana a velitele základny Johna C. Thomsona.

O vnější ostrahu bagrámské letecké základny se nyní postará v pořadí sedmá česká strážní rota, kterou tvoří 168 vojáků. V zemi zůstanou do března 2017, velet jim do té doby bude Petr Vítek.

Kolegové nově nasazených museli podle svého velitele Marka Štěpánka několikrát čelit útoku nepřítele, napadl je i protitankovými zbraněmi.

Skoro milion korun poputuje na podporu českých válečných veteránů

Číst článek

„Klíč k úspěšnému nasazení jednotky v nehostinných podmínkách Afghánistánu nejlépe vystihuje tvrzení, kterým se řídíme: pot našich vojáků šetří jejich krev," řekl v závěrečném vystoupení Štěpánek.

Úkolem českých vojáků v Afghánistánu je hlídat severní část okolí Bagrámu a zabraňovat nepřátelským akcím namířeným právě proti základně. „Tento úkol zajišťují patroly na vozidlech i pěšky s podporou taktického bezpilotního letounu ScanEagle," uvedla armáda.

Vojáci při ceremoniálu v Afghánistánu | Foto: Martin Škvařil

Při hlídkách se vojáci zaměřují třeba na místa, ze kterých v minulosti povstalci odpalovali rakety. Spolupracují se svými americkými kolegy, ale také se zástupci místních obyvatel.

Podle svého velitele si česká jednotka během svého působení získala velmi dobrou pověst. Připsal to vysoké profesionalitě i výborné připravenosti a bezchybně zvládnutému vojenskému drilu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější:

Nejčtenější na Facebooku

Nejčtenější na Twitteru