Teroristé chtějí navodit atmosféru strachu. Podobnou metodu používá i Trump, říká psycholog Zimbardo

Evropu tento rok zasáhlo několik teroristických útoků a další mohou přijít. Atmosféra strachu ale údajně může mít horší důsledky než skutečný útok. Upozorňuje na to psycholog Philip Zimbardo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký psycholog Philip Zimbardo v České republice | Foto: Daniel Pražák

Americký profesor Zimbardo se zaměřuje na chování lidí v mezních situacích. Proslavil se takzvaným standfordským vězeňským experimentem.

Za své celoživotní dílo Zimbardo nedávno dostal čestný doktorát Univerzity Karlovy a během své návštěvy Prahy odpovídal na otázky Radiožurnálu.

Nebezpečí falešných poplachů

Podle Zimbarda chtějí teroristé především navodit atmosféru strachu a k tomu využívají psychologii. Z toho prý plyne, že jejich záměry plní už samotné poplašené zprávy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Psycholog Zimbardo: Teroristé chtějí navodit atmosféru strachu. Podobnou metodu používá i Trump. Téma zpracoval Lukáš Matoška

„Každé další varování před atentáty ve vás posiluje neklid, a to i tehdy, když se nenaplní. Řeknou vám totiž, že to přijde příště a bude to horší než minule. Klíčová je ta nahodilost, nevíte kdy, kde a jak se to stane. Cítíte se kvůli tomu zcela zranitelní, jako dítě," říká.

Na význam falešných poplachů přitom Zimbardo upozornil už po útocích z 11. září. Oficiální orgány ještě dlouho po nich několikrát varovaly před bezprostředním nebezpečím. Když se pak nic nestalo, úřady se údajně ani nepokusily podat nějaká vysvětlení. Prodlužovaný stav obav a strachu pak podle amerického psychologa začala řada lidí považovat za normální.

Philip Zimbardo nachází Lucifera v každém z nás

Číst článek

„Většina lidí, a to i v demokraciích, si v takové situaci řekne: opravňuji vládu k mnoha věcem, ale především k tomu, aby mě a mou rodinu chránila před násilím. V krajním případě očekávám, že moje země půjde do války s nepřítelem. Jenomže ten je teď neviditelný, může jím být vlastně kdokoli."

Strach a Donald Trump

S tímto neviditelným nepřítelem se ale těžko přímo bojuje. Lidé podle Zimbarda potřebují nebezpečí nějak identifikovat, a z toho důvodu se ohlíží po tom, čemu americký psycholog říká bezpečné cíle.

„Právě v tom spočívá obava z migrantů, které zneužívá i republikánský kandidát Donald Trump, když varuje před muslimy nebo Mexičany. A tímto bezpečným cílem se může stát jakákoli skupina, kterou je možné definovat jako nějak odlišnou," vysvětluje.

Trump opět šokoval: Měli bychom volby prostě zrušit a dát to Trumpovi

Číst článek

Celospolečenský strach je podle Zimbarda nebezpečný i tím, že vytváří podmínky, za kterých jsou lidé připravení vyměnit svou svobodu za domnělou bezpečnost.

V souvislosti s přijímáním nejrůznějších protiteroristických opatření proto americký psycholog doporučuje zvažovat, jak se podepíší na duševním zdraví obyvatel.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme