Teroristé chtějí navodit atmosféru strachu. Podobnou metodu používá i Trump, říká psycholog Zimbardo

Evropu tento rok zasáhlo několik teroristických útoků a další mohou přijít. Atmosféra strachu ale údajně může mít horší důsledky než skutečný útok. Upozorňuje na to psycholog Philip Zimbardo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký psycholog Philip Zimbardo v České republice

Americký psycholog Philip Zimbardo v České republice | Foto: Daniel Pražák

Americký profesor Zimbardo se zaměřuje na chování lidí v mezních situacích. Proslavil se takzvaným standfordským vězeňským experimentem.

Za své celoživotní dílo Zimbardo nedávno dostal čestný doktorát Univerzity Karlovy a během své návštěvy Prahy odpovídal na otázky Radiožurnálu.

Nebezpečí falešných poplachů

Podle Zimbarda chtějí teroristé především navodit atmosféru strachu a k tomu využívají psychologii. Z toho prý plyne, že jejich záměry plní už samotné poplašené zprávy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Psycholog Zimbardo: Teroristé chtějí navodit atmosféru strachu. Podobnou metodu používá i Trump. Téma zpracoval Lukáš Matoška

„Každé další varování před atentáty ve vás posiluje neklid, a to i tehdy, když se nenaplní. Řeknou vám totiž, že to přijde příště a bude to horší než minule. Klíčová je ta nahodilost, nevíte kdy, kde a jak se to stane. Cítíte se kvůli tomu zcela zranitelní, jako dítě," říká.

Na význam falešných poplachů přitom Zimbardo upozornil už po útocích z 11. září. Oficiální orgány ještě dlouho po nich několikrát varovaly před bezprostředním nebezpečím. Když se pak nic nestalo, úřady se údajně ani nepokusily podat nějaká vysvětlení. Prodlužovaný stav obav a strachu pak podle amerického psychologa začala řada lidí považovat za normální.

Philip Zimbardo nachází Lucifera v každém z nás

Číst článek

„Většina lidí, a to i v demokraciích, si v takové situaci řekne: opravňuji vládu k mnoha věcem, ale především k tomu, aby mě a mou rodinu chránila před násilím. V krajním případě očekávám, že moje země půjde do války s nepřítelem. Jenomže ten je teď neviditelný, může jím být vlastně kdokoli."

Strach a Donald Trump

S tímto neviditelným nepřítelem se ale těžko přímo bojuje. Lidé podle Zimbarda potřebují nebezpečí nějak identifikovat, a z toho důvodu se ohlíží po tom, čemu americký psycholog říká bezpečné cíle.

„Právě v tom spočívá obava z migrantů, které zneužívá i republikánský kandidát Donald Trump, když varuje před muslimy nebo Mexičany. A tímto bezpečným cílem se může stát jakákoli skupina, kterou je možné definovat jako nějak odlišnou," vysvětluje.

Trump opět šokoval: Měli bychom volby prostě zrušit a dát to Trumpovi

Číst článek

Celospolečenský strach je podle Zimbarda nebezpečný i tím, že vytváří podmínky, za kterých jsou lidé připravení vyměnit svou svobodu za domnělou bezpečnost.

V souvislosti s přijímáním nejrůznějších protiteroristických opatření proto americký psycholog doporučuje zvažovat, jak se podepíší na duševním zdraví obyvatel.

Lukáš Matoška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme