Tisíce lidí se jim denně dívají do talíře. Vegani o svém stylu stravování točí videa na sociální sítě

Jedí rostlinnou stravu a točí videa, ve kterých lidem ukazují, co si dávají na talíř. Na internetu mají tisíce diváků a ti se je často snaží následovat. Fenomén youtuberů, kteří propagují veganskou stravu, cvičení a zdravý životní styl postupně zaplavuje internet a nedávno dorazil také do Česka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svůj jídelníček složený z rostlinné stravy ukazuje ve videích i youtuberka, která si říká Camie | Foto: Camie, Youtube.com

„Mě to hrozně baví, motivuje mě to k tomu, abych pořád vyvíjela nějakou další aktivitu, abych hledala nové věci, nové druhy sportů, nové druhy jídel, receptů. Aby to pořád ty lidi bavilo," vysvětluje jednadvacetiletá Kamila Lindová, která si říká Camie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Veganské youtuberky denně svůj jídelníček ve videích ukazují tisícům lidí. Co je k tomu vede a jak takzvané vlogy připravují, se jich ptala Evelyna Kulíšková

Její videa už mají skoro tři miliony zhlédnutí. A hned po příchodu do veganské restaurace vytahuje kameru, aby mohla zdokumentovat, co si dá dnes k obědu. Prý tak lidi učí lásce k jídlu.

„Hodně lidí mi píše, že se umím radovat z jídla, že ve videu ukazuju, jak si ho užívám, mám z něho radost. Pět slečen mi za tu dobu, co natáčím, napsalo, že měly třeba bulimii a díky tomu, že koukaly na moje videa, se vyléčily."

Veganská strava je trendy

Rostlinnou stravu ve videích doporučuje také trenérka Karolína Rathausová, na YouTube známá jako Dewii. „Přijde mi, že teď už to dost začíná být trendové i mezi fitnessákama, že začínají přecházet na veganskou stravu. Já to snáším velice dobře, mně to fakt prospívá. Já to strašně miluju tu stravu. A svaly rostou!" říká se smíchem.

Lidé, kteří sledují videa propagující veganství, se schází i v reálném světě. Třeba na veganských akcích nebo pořádají pikniky, kam každý přinese, co doma uvaří.

Jedno procento populace

Tento boom rostlinné stravy na internetu sleduje i Česká veganská společnost. Mluvčí Tereza Vandrovcová ale varuje před slepým následováním příkladů z videí, aniž by si lidé zjistili kvalitní informace.

„Youtuberky někdy vyvolávají dojem, že ta strava je všespásná a že stačí být veganem a člověk bude mít všechny benefity ve vztahu třeba k civilizačním chorobám. Ale i člověk, který třeba jen omezí živočišné produkty, bude mít stejné výhody," upozorňuje.

Organizace Jako doma nabízí veganský catering. Vaří ženy bez domova

Číst článek

Lékaři a výživoví poradci se pak staví k veganství různě. Třeba Kateřina Cajthamlová ho nedoporučuje ženám, které čekají dítě nebo kojí. „Tyhle věci by se měly během těhotenství i během kojení opravdu odložit," radí.

Česká veganská společnost odhaduje aktuální počty veganů v Česku na přibližně jedno procento populace.

Jestli se dá skrze videa nadchnout lidi pro jídlo, se můžete přesvědčit sami, a to ve vlogu o natáčení tohoto příspěvku.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme