Tragický pád lanovky v Krkonoších: soud vyměřil provozovateli podmínku

Okresní soud v Trutnově opět uznal vinu provozovatele zřícené nákladní lanovky k chatě Bumbálka v Krkonoších Miloslava Jirmana a potrestal jej podmínkou jednoho roku vězení se zkušební dobou dva roky. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i Jirman si pro odvolání nechali lhůtu. Při zřícení lanovky v listopadu 2013 zahynul osmatřicetiletý muž a další čtyři lidé se vážně zranili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nákladní lanovka na chatu Bumbálka u Špindlerova Mlýna, kde loni došlo k tragické nehodě | Foto: Jiří Fremuth | Zdroj: Český rozhlas

Jirmanovi za usmrcení z nedbalosti a těžké ublížení na zdraví z nedbalosti hrozilo až šest let vězení. Jirman před soudem vinu popřel, jeho obhájce žádal zproštění obžaloby. Obžaloba pro Jirmana navrhovala podmíněný trest do dvou let vězení s odkladem až na tři roky.

Okresní soud případ řešil podruhé. Loni soud uznal Jirmanovu vinu a při rozhodnutí o upuštění od jeho potrestání přihlédl k tomu, že významné spoluzavinění tragédie leží na poškozených. Státní zástupce i obviněný podali odvolání a hradecký krajský soud případ vrátil zpět do Trutnova.

Neštěstí se stalo 29. listopadu 2013. Rodina se dvěma dětmi, která přijela do Krkonoš na víkend, nastoupila v dolní stanici na korbu lanovky, u níž byla přeprava lidí zakázána. Možná si ve špatném počasí za tmy chtěli ušetřit cestu pěšky do kopce k chatě. Po přetržení tažného lana se korba ze zhruba deseti metrů zřítila na příkrý svah směrem k Labi.

Podle obžaloby Jirman jako provozovatel a strojník lanovky v rozporu s provozními podmínkami nedostatečně kontroloval a spravoval technický stav zařízení, zejména stav a opotřebení lan.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme