Třetina Čechů vůbec nezamyká telefon, většina používá PIN, ukázal průzkum

Třetina Čechů nepoužívá žádný zámek displeje svého mobilního telefonu. Téměř čtyři z deseti lidí ho navíc občas nechává na veřejném místě bez dozoru. Vyplývá to z průzkumu, který během října uspořádala společnost ESET ve spolupráci s portálem Seznam.cz. Nejen že tak lidé mohou o mobilní telefon snadno přijít, zloději se navíc dostanou k soukromým datům uživatelů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Publikum - mobilní telefony na koncertě - natáčení mobily | Foto: Jiří Šeda

Dvě třetiny Čechů svůj mobilní telefon chrání. Nejčastěji používají PIN, displej telefonu také mnohdy odemykají konkrétním gestem. Pět procent Čechů pak pro vstup do telefonu využívá otisk prstu.

Třetině lidí se pak někdy stane, že svůj telefon nechají třeba na stole v restauraci, když si odskočí na toaletu. Stává se to hlavně mladým lidem.

K laxnímu přístupu se přiznalo 55 procent respondentů mladších 25 let. Naopak 79 procent dotázaných nad 45 let tvrdí, že se jim to nestává nikdy. Mírně lehkomyslnější jsou přitom vysokoškoláci. Osm procent respondentů s vysokoškolským vzděláním říká, že telefon takto nechávají volně zcela běžně.

Krátkozrakost, bakterie i vibrační syndrom. Vědci popisují dopady používání mobilníhotelefonu

Číst článek

„Ve svých mobilních telefonech máme mnohdy celou řadu osobních i pracovních dat. E-maily, fotografie, kontakty, bankovní aplikace a podobně. Zámek displeje je to nejmenší, co bychom měli udělat pro jejich ochranu. Odpovědný uživatel by měl rovněž zvážit instalaci nástroje, který v případě krádeže mobilního telefonu jej umí na dálku lokalizovat, zablokovat či vzdáleně smazat osobní data,“ varoval technický ředitel společnosti ESET Miroslav Dvořák.

Mobilní telefony sice lidé využívají stále víc jako počítače, antivirový program si ale pořídí jen málokdo. Podobné je tomu u tabletů. U počítačů Češi používají některý z antivirů v 62 procentech případů. U chytrých mobilních telefonů se tak děje pouze ve 37 procentech případů a z tabletů je chráněna pouze necelá čtvrtina (24 procent).

Každý čtvrtý Čech si nechrání mobil před možným zneužitím, uvádí průzkum

Číst článek

„Neustále sledujeme nárůst malware zaměřený na mobilní platformy. Nejohroženější jsou uživatelé chytrých telefonů s operačním systémem Android. Hrozbou s nejvyšším podílem je tzv. adware a spyware. Spolu s tím sledujeme v poslední době nárůst ransomware, který způsobí zamknutí telefonu či zašifrování uživatelských dat. Za jejich zpřístupnění poté útočníci vyžadují výkupné,“ upozornil Dvořák.

Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme