U katedrály sv. Víta bezpečnostní rámy nebudou. Zůstanou rentgeny a skenery u vstupu do Hradu

Vedení Pražského hradu zvažuje, že bezpečnostní rámy ve vstupech do chrámu svatého Víta neumístí. Byly by duplicitní, řekl kancléř Vratislav Mynář. Stačit by měly kamery, rentgeny a skenery u vstupů do areálu Pražského hradu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fronty před vstupem na Pražský hrad byly o víkendu kratší | Foto: Radek Duchoň

Kvůli problematice bezpečnostních kontrol, které v srpnu vyvolaly silnou kritiku a které podle Mynáře mají zajistit bezpečí návštěvníků Hradu, se v úterý dopoledne sešli zástupci všech zainteresovaných složek. „Ta opatření mají svůj důvod, mají svůj smysl, velmi se vyplatila,“ řekl Mynář. Správa Pražského hradu i přes kontroly očekává oproti loňsku nárůst počtu návštěvníků.

Od ministerstva obrany dostane Hrad 100 milionů korun na bezpečnostní zajištění. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) peníze poslouží k nákupu moderních technologií.

Turisté procházejí na Pražský hrad rámy, fronty se prodloužily

Číst článek

„Uvažujeme, jestli tohle nebude dostačující k tomu, abychom ještě ve vlastní katedrále zaváděli duplicitní kontrolu. To je otázka pro celý tým, který se těmi bezpečnostními opatřeními dlouhodobě zabývá,“ řekl kancléř. „Definitivní stanovisko ještě nemáme. Mohu možná trošku prozradit, že odborníci se přiklání k tomu, že pakliže bychom měli veškerý komfort technického dovybavení, tak možná by ty bezpečnostní rámy v katedrále byly zbytečné,“ dodal Mynář.

Může vzniknout speciální vstup s rychlejším odbavením

Definitivní rozhodnutí má podle kancléře padnout za dva týdny. Naznačil ale, že si správa nechá poradit od odborníků. Termín zavedení nových technologií bude podle něj záležet na tom, kdy se podaří uzavřít výběrové řízení. „Dokumentaci máme připravenou. Zazněl pokyn, aby se začalo co nejdříve,“ řekl.

Zástupci Hradu také zvažují, jak „zvýšit“ komfort čekajících návštěvníků. Měl by být posílen počet policistů a vojáků, kteří budou rychleji čekající turisty odbavovat. Podle Stropnického se také vede debata o zřízení speciálního vstupu pro starší lidi, těhotné ženy nebo tělesně postižené.

Mynář potvrdil, že o podobném návrhu mluvili. „Jsou dva názory, oba jsou nějakým způsobem relevantní,“ řekl Mynář. Podle prvního si některé skupiny rychlejší odbavení zaslouží. Podle druhého si v okamžiku, kdy bude udělena výjimka, všichni ostatní si budou myslet, že do ní spadají také.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme