Únik informací v okolí Tuhého: inspekce nezjistila, kdo vynesl zprávu o prověřování telefonů

Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) se nepodařilo zjistit, kdo vynesl na veřejnost její předloňskou zprávu o odložení prověřování úniku informací v případu olomoucké IT firmy Tesco SW. Vyplývá to ze zjištění Radiožurnálu. Ve zprávě přitom figurovalo i jméno policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho blízkých.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Tomáš Tuhý | Foto: Filip Jandourek

„GIBS to odložila, protože se nepodařilo zjistit konkrétního pachatele," potvrdil Radiožurnálu dozorující žalobce z pražského Vrchního státního zastupitelství Marek Bodlák.

Detaily z původního usnesení inspekce se objevily v médiích loni v létě po oznámení kontroverzní policejní reformy vedené právě Tuhým. Celou zprávu o vyšetřování GIBS pak krátce na to vyvěsil na svých stránkách Nadační fond proti korupci.

„My jsme ten materiál dostali do pošty na vrátnici a to jsme také vypověděli vyšetřovatelům," uvedl nyní šéf správní rady fondu Karel Randák. GIBS se zjevně nic nedozvěděla ani od novinářů, kteří mají právo na ochranu zdroje ze zákona.

Usnesení GIBSu bylo zajímavé hlavně díky jménu prezidenta Tuhého. Inspekce totiž při pátrání po zdroji možného úniku informací týkající se policejního zásahu u zmíněné firmy Tesco SW narazila na telefon používaný členy Tuhého rodiny.

Změna po reorganizaci policie

V něm měla být karta, která se později objevila v dalším telefonu, jež komunikoval s neznámým německým číslem. Mezi ním a telefonem manažera firmy Tesco SW Davida Tesaříka přitom byla poslána SMS zpráva týkající se připravované policejní akce.

GIBS ale nakonec nezjistila, kdo se za německým číslem skrýval, ani že by kdokoliv z policie či jejího okolí vyzradil Tesaříkovi nějaké konkrétní informace. Věc proto v roce 2015 odložila.

Usnesení však získalo nový rozměr loni v létě, když prezidium pod vedením Tuhého náhle oznámilo reorganizaci policie. Ta spočívala v tom, že se protimafiánský útvar vedený Robertem Šlachtou sloučí s protikorupční policií. V České televizi pak vystoupil detektiv z protimafiánského útvaru Jiří

Komárek s prohlášením, že policejní prezident Tuhý je podezřelý z brutálního úniku informací z vyšetřování hospodářské kauzy. Reorganizace policie tak podle něj měla sloužit hlavně k odstranění Šlachty, který se se svým týme začal o úniky informací zajímat.

Okolnostmi policejní reformy se pak zabývala právě na žádost Komárka a Šlachty i poslanecká vyšetřovací komise. Ukázalo se, že Komárek čerpal informace o Tuhém hlavně z výše zmíněného usnesení GIBS týkajícího se Tesca SW.

Závěry komise

Materiál dostal od žalobce z Vrchního stáního zastupitelství Olomouc Petra Šeredy, a to kvůli jeho práci na kauze Vidkun. Ta se také týkala úniků informací od policie na Olomoucku.

Jeden z hlavních výsledů práce poslanecké komise pak paradoxně bylo trestní oznámení na Petra Šeredu, že vydal usnesení GIBS Komárkovi údajně nezákonně. Dozorující státní zástupce Marek Bodlák ale věc také v minulých týdnech odložil s tím, že postup Šeredy mají případně posoudit jeho nadřízení v kárném řízení.

 

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme