Ustaňte v šíření hrubostí a lží, vyzvali Zemana Bartoška s Dykem. Založili výbor na obranu demokracie

V den oslav vzniku samostatného československého státu založili čeští umělci Petiční výbor na obranu demokracie. Nejedná se sdružení ani spolek, za jeho člena se může považovat každý, kdo cítí, že je ohrožena demokracie a chce proti tomu něco udělat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herci Vojta Dyk a Jiří Bartoška

Herci Vojta Dyk a Jiří Bartoška | Foto: repro

Prohlášení ke vzniku petičního výboru napsal ředitel divadla La Fabrika Richard Balous, herci Jiří Bartoška, Vojta Dyk, Eva Salzmannová, ředitel Národního divadla Jan Burian, dramatik Karel Steigerwald a režisér Michal Dočekal.

"Naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí. Nejvyšší ústavní činitelé v dopise čtyř slibují oddanost Čínské republice. Tato hanba nás vrací do minulosti. K obratu republiky na Východ nemá vedení státu mandát," začíná dokument.

Co žádá petiční výbor?
Žádáme prezidenta, aby ustal v šíření hrubostí a lží a omluvil se za ně.
Žádáme vládu, aby jako celek jasně deklarovala naši příslušnost k mezinárodnímu demokratickému společenství.
Žádáme parlament, aby k dopisu čtyř ústavních činitelů zaujal stanovisko.
Žádáme všechny politiky, aby jasně prosazovali ideály demokracie, svobody a masarykovské humanity, na nichž byl náš stát před 98 lety založen a ke kterým jsme se před 27 lety vrátili

Podle prohlášení text nikoho k ničemu nezavazuje, zakladatelé chtějí, aby byl chápán pouze jako inspirace pro toho, kdo nechce zůstat pasivní. Jeho podpisem se hlásí k jediné myšlence: demokracie v naší zemi je ohrožena a je třeba ji bránit.

Jak bránit demokracii?

Způsoby obrany by si měli občané zvolit sami v rámci platných zákonů podle svého uvážení.

Autoři vyzývají lidi, aby byli aktivní, organizovali, seznamovali další občany s prohlášením, zasílali podepsané výzvy petičnímu výboru na obranu demokracie a jejich kopie vládě, sněmovně, senátu, politickým stranám a prezidentovi.

Sobotka: Je krajně nešťastné, že Bradyho neocení 28. října na Hradě. Dám mu Kramářovu medaili

Číst článek

"Když to bude nutné, stávkujme. 17. listopadu se opět sejděme na náměstích a zvažme další kroky nutné na obranu demokracie," vybízejí autoři.

"Chtěli jsme do Evropy, ne do Hulvátova. Povznesme se nad všední politické rozepře a chraňme společně hodnotu mnohem vyšší: demokratický charakter státu a jeho pevné místo ve světě," stojí v dokumentu.

Kateřina Golasovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme