Podnikatel Ježek z kauzy ROP zůstává ve vazbě, neuspěl u Ústavního soudu

Ústavní soud odmítl stížnost podnikatele Daniela Ježka proti uvalení vazby. Ježek čelí spolu s dalšími 23 lidmi stíhání v kauze machinací v Regionálním operačním programu (ROP) Severozápad. Do vazby se dostal v prosinci, ústavní stížnost konkrétně směřovala proti lednovému rozhodnutí Krajského soudu v Ústí nad Labem, který k původnímu riziku ovlivňování svědků přidal jako další vazební důvod ještě možnost Ježkova útěku, zjistila ČTK z usnesení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exsenátor Alexandr Novák a podnikatel Daniel Ježek. | Foto: Český rozhlas

Policie stíhá Ježka kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účast na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení. Ježek vinu popírá, nesouhlasil ani s důvody vazby. Podle stížnosti prokázal, že má stálé povolání, bydliště i fungující rodinu a že útěk za hranice u něj nehrozí.

Podle ústavních soudců však krajský soud rozumně reagoval na skutečnosti vyplývající ze spisu, například majetkové zázemí podnikatele v zahraničí a úzké vazby Ježka s bývalým senátorem Alexandrem Novákem, kterého policie zadržela v Německu.

„Pokud (krajský soud) i z těchto majetkových i osobních vazeb dovodil riziko, že by se stěžovatel při ponechání na svobodě mohl zachovat způsobem, jak již učinil Alexandr Novák, na nějž musel být vydán Evropský zatýkací rozkaz, nelze jeho závěrům cokoliv vytknout," stojí v usnesení.

Ježek neuspěl ani s argumentem, že ostatní aktéři kauzy jsou stíhaní na svobodě. Je správné, že se rozhoduje individuálně, reagovali ústavní soudci. „K porušení ústavních práv by naopak mohlo docházet tehdy, pokud by o vazbě bylo rozhodováno u všech obviněných vždy shodně, bez ohledu na okolnosti týkající se každého z nich," stojí v usnesení.

Kauza ROP Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Obvinění míří také na bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou nebo exstarostu Chebu Petra Navrátila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme