Ústeckému kraji hrozí, že od Nového roku nebude mít vlastní leteckou záchrannou službu

Antimonopolní úřad předběžným opatřením zakázal ministerstvu zdravotnictví podepsat smlouvu s novým provozovatelem letecké záchranné služby v Ústeckém kraji. Proti vítězi soutěže, slovenské firmě Air Transport Europe, podal podnět dosavadní provozovatel, společnost DSA. Slovenské vrtulníky podle ní nemají certifikaci pro Českou republiku. V tom případě by nemohly od Nového roku zajišťovat leteckou záchrannou službu na Ústecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecká záchranná služba - vrtulník | Foto: Martin Dušek

„Pokud mám dobré informace, tak piloti už snad mají podepsané smlouvy a přecházejí k tomu novému. V každém případě se celý proces mírně prodlužuje a nebezpečí, že se od Nového roku nebude létat, je velice reálné,“ varuje náměstek hejtmana Ústeckého kraje Stanislav Rybák (KSČM).

Ústečtí záchranáři se bojí o leteckou záchranku. Ministerstvo zdravotnictví obavy odmítá

Číst článek

Kdyby ministerstvo zdravotnictví nemohlo do konce roku smlouvu s novým provozovatelem podepsat, vypomohli by policisté.

„Policie České republiky už dnes zajišťuje pro Ústecký kraj leteckou záchrannou službu v nočních hodinách. Od 1. ledna by v případě potřeby dočasně Policie ČR zajišťovala leteckou záchrannou službu pro Ústecký kraj 24 hodin denně,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha.

S tím ale nesouhlasí Zdravotnická záchranná služba Ústeckého kraje.

„Toto možné řešení vnímáme vzhledem k letové dostupnosti jako nedostatečné pro poskytnutí potřebné péče,“ namítá mluvčí ústeckých záchranářů Prokop Voleník. Antimonopolní úřad by měl rozhodnout do pondělí.

Letecká záchranná služba | Foto: Martin Dušek

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme