V Česku přibývá lidí, kteří se léčí s bolestmi páteře. Zlepšete svůj životní styl, radí odborník

Přibývá lidí, kteří mají potíže s páteří. Ukazují to data České správy sociálního zabezpečení. Nemoci pohybové soustavy jsou po chorobách dýchacích cest druhou nečastější příčinou krátkodobé pracovní neschopnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlubokým předklonem s výdechem protahujete záda. Ruce visí naprosto volně a předklon provádějte do polohy, ve které ucítíte příjemný tah v zadní části stehen. S nádechem se pomalu narovnejte, měli byste cítit každý páteřní obratel | Foto: Jiří Čondl

Podle mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jany Buraňové jen letos do konce září nechodilo kvůli bolestem zad do práce přes 150 tisíc lidí.

„Nejlepší prevencí je zdravý životní styl. Musíme se chovat k naší páteři šetrně, nezvedat zbytečně těžké předměty a dělat vše pro to, aby se nestala jen věšákem na tělo, ale aby byla i jeho aktivní součást,“ říká předseda České společnosti pro ortopedii a traumatologii Pavel Dungl.

Bolestem lze mnohdy předejít pravidelným cvičením nebo snížením váhy. Upozorňuje na to dnešní Světový den páteře, do kterého se zapojily desítky odborných společností po celém světě.

Iveta Vávrová, Ondřej Patrovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme