V Česku ubývá těžce závislých na drogách. Úmrtnost je ale vyšší, i kvůli novým látkám

Po letech začíná v Česku klesat počet těžce závislých lidí na drogách. Ukazují to údaje Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti. V roce 2015 jich bylo o tisíc méně než v předchozím roce. Na předávkování ale oproti loňsku zemřelo více lidí. Za vyšší úmrtnost můžou nové látky, které se objevují na černém trhu. Jsou až tisíckrát silnější než běžně známé drogy.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ze států jižní Ameriky míří heroin do Spojených států i do Evropy

Ze států jižní Ameriky míří heroin do Spojených států i do Evropy | Zdroj: Reuters

I přes pokles zůstává v Česku více než 46 tisíc těžce závislých lidí. To jsou takoví uživatelé, kteří už se nakazili infekčními nemocemi nebo HIV, mají sociální problémy a svou závislost nemají pod kontrolou. Problémy si s sebou často nesou už od mládí.

Když mladí lidé příliš brzo začínají s legálními drogami, tak je u nich až sedmkrát vyšší riziko závislosti, upozorňuje národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Lidí s těžkou závislostí na drogách začíná v Česku ubývat poprvé od roku 2009. Stále méně jich sahá i po nejužívanější droze u nás - po pervitinu. Na trhu se ale postupně začínají objevovat nové chemické látky.

Vyvařené náplasti na bolest

„Na černý trh se dostává preparát jménem fentynil, je asi 1000 krát silnější než heroin. Dává se na předpis pacientům v terminálním stádiu nemoci na bolest, užívá se v náplastech. Je tak lépe dostupný, dokonce se ještě dají vyvařit použité náplasti, takže se z toho dá ještě nějaká dávka vytáhnout a tak,“ říká Vobořil.

Podobné opiáty podle odborníků přispívají k tomu, že u nás loni zemřelo více lidí na předávkování. Koordinátoři zachytili loni 35 nových psychoaktivních látek, z toho jedna z nich byla v Evropě objevena úplně poprvé.

„Loni zemřelo 38 lidí, letos 44. Třeba ještě nedávno to bylo 15,“ dodává Vobořil.

Tři piva, nebo tři panáky denně. 640 tisíc lidí v Česku pije rizikově alkohol, dalšímu půl milionu to hrozí

Číst článek

Podle odborníka na drogovou závislost Karla Nešpora ale nové látky na černém trhu zabírají jen velmi malý podíl.

„Co se týče těch dalších drog - syntetických a podobně – ano, dochází k jejich zneužívání, ale většina závislých to má spíš jako doplněk svého menu, než by byla závislá výlučně na těchto drogách,“ říká Nešpor.

Více lidí zabije alkohol

Nejvíce uživatelů tvrdých drog - heroinu, pervitinu a dalších opiátů je v Praze a v Ústeckém nebo Karlovarském kraji. V Česku je více než 100 nízkoprahových programů, jenže v některých krajích jich je nedostatek.

Podle koordinátorů a lékařů je u nás navíc věnováno málo pozornosti alkoholu, který ročně zabije víc lidí než nelegální drogy.

Kristina Lamperová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme