V dopisu chybí premiérův podpis, tvrdí univerzita. O nejmenování profesora rozhodne správní soud

Nejmenování fyzika Ivana Ošťádala profesorem bude muset posoudit Nejvyšší správní soud. Fyzik i Univerzita Karlova podali kasační stížnost proti rozhodnutí o žalobách ze strany Městského soudu v Praze, informoval mluvčí univerzity Václav Hájek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fyzik Ivan Ošťádal a Univerzita Karlova stáhli žalobu proti prezidentovi | Foto: Martin Svozílek

Univerzitě vadí výklad soudu, podle kterého je dopis prezidenta Miloše Zemana ministryni školství Kateřině Valachové (ČSSD) rozhodnutím o nejmenování tří kandidátů profesorem.

Právě kvůli tomuto dopisu soud 21. září zamítl žalobu Ivana Ošťádala na nečinnost prezidenta. Podle soudu tímto dopisem prezident fakticky rozhodl o jeho nejmenování profesorem.

Akademik Ošťádal neuspěl s žalobou proti Zemanovi. Chtěl vysvětlit své nejmenování profesorem

Číst článek

S tím ale univerzita nesouhlasí. „Dopis odkazující na údajná minulá rozhodnutí nelze považovat za rozhodnutí správního orgánu/prezidenta,“ uvedla v tiskové zprávě. Podle ní ústava vyžaduje k platnosti rozhodnutí vždy spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády. A ten v dopise chyběl.

Fyzik i nejstarší česká univerzita podali správní žalobu proti obsahu dopisu prezidenta, tedy rozhodnutí o nejmenování. To ale Městský soud v Praze rychle zamítl s odůvodněním, že žaloba byla podána pozdě. Tento postup považuje univerzita za nezákonný. Také proti tomuto usnesení podávají Univerzita Karlova i Ošťádal kasační stížnost.

Prezident loni v květnu odmítl podepsat Ošťádalovi jmenovací dekret kvůli fyzikovým dřívějším kontaktům s komunistickou Státní bezpečností. Společně s ním Zeman nejmenoval další dva navržené docenty, ředitele Národní galerie Jiřího Fajta a Jana Eichlera z Vysoké školy ekonomické. Fakt se také proti rozhodnutí brání žalobou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme