Vadí kapela Ortel na Českém slavíkovi? Vysílací rada obdržela jednu stížnost

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání obdržela podnět na sobotní předávání cen Český slavík Mattoni. Stěžovateli vadí účast kontroverzní kapely Ortel, která je známá svými xenofobními texty. Podobnou stížnost rada obdržela už loni, tehdy ale neshledala důvody pro zahájení řízení. Účast kapely zákon neporušovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roku 2017 může Ortel definitivně vyhrát | Foto: ČTK, Vít Šimánek

Kontroverzní skupina Ortel si odnesla stříbrné ocenění v kategorii Skupina roku i Zpěvák roku. Při vyhlašování výsledků je vypískal rapper Radek Banga s manželkou, kteří později na protest opustili sál. Podobně se zachovali také herečka Iva Pazderková nebo moderátor Jan Tuna.

Na stůl Rady pro rozhlasové a televizní vysílání už kvůli účasti Ortelu na slavnostním předávání přistál jeden podnět.

"Na odvysílání pořadu Český slavík Mattoni byla k dnešnímu dni (úterý) doručena jedna stížnost," uvedla pro Zpravodajský web Českého rozhlasu Jitka Hrubá, ředitelka odboru rozhlasového vysílání a licencí.

Student z Heřmanova Městce kritizuje připravovaný koncert Ortelu v místní Sokolovně. Budova je u synagogy

Číst článek

Skupina Ortel bývá označována za kontroverzní. Kritici jí vyčítají xenofobní texty, které jsou namířené proti menšinám. Také při předávání cen si zpěvák kapely Tomáš Ortel postěžoval, že písně jeho skupiny nemůže běžný posluchač slyšet v rádiích.

Předseda vysílací rady Ivan Krejčí nechce výsledek hlasování členů o stížnosti předjímat. "Podnětem se budeme zabývat a budeme postupovat podle zákona," uvedl pro Zpravodajský web Českého rozhlasu. Doplnil, že stížnost bude rada řešit na svém jednání 20. prosince.

Zákon porušen nebyl

Podobný podnět přitom vysílací rada obdržela také loni. Na účast Ortelu na Slavících si tehdy stěžoval poslanec Jan Chvojka (ČSSD).

"Ta skupina už se pohybuje za hranou zákona. Vyvolává xenofobní nálady, je založena antisemitsky a obecně šovinisticky. A já jsem toho názoru, že v hlavním vysílacím čase na kanále nejsledovanější soukromé televize by taková skupina neměla co dělat," vysvětloval loni Chvojka svůj krok.

Rada tehdy podnět odmítla, neboť neshledala na vystoupení nic špatného. Krejčí loni uvedl, že skupina na pódiu pouze poděkovala fanouškům, což není možné označit za porušení zákona.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme