Valonský parlament odblokoval smlouvu o volném obchodu mezi EU a Kanadou

Valonský regionální sněm v pátek odsouhlasil smlouvu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou. Belgické Valonsko svým předchozím postojem blokovalo dohodu celé EU a Kanady. Ve čtvrtek se belgické regiony dohodly na řešení, což ale muselo projít ještě regionálními parlamenty. Po Valonsku bude ještě v pátek hlasovat parlament vlámské komunity.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisíce lidí v Bruselu demonstrovaly proti uzavření obchodních dohod CETA a TTIP (snímek z 20. září)

Tisíce lidí v Bruselu demonstrovaly proti uzavření obchodních dohod CETA a TTIP (snímek z 20. září) | Zdroj: Reuters

Vlády všech 28 členských zemí EU včetně belgické dohodu s Kanadou podporují. Belgická vláda ji však nemohla podepsat bez souhlasu všech regionálních parlamentů své země.EU kvůli postoji Belgie ve čtvrtek zrušila summit s Kanadou. Podle belgických politiků by smlouva s Kanadou měla odpovídat dohodě z roku 2011 s Jižní Koreou.

Vývoz EU do této země se zvýšil o 55 procent, belgický export o sedm procent. Do unie se přitom nezačaly dovážet žádné "nebezpečné produkty" a unijní státy se nemusely podřizovat korejským standardům.

Valonští představitelé si vymohli změny původní dohody zejména v oblasti urovnávání investičních sporů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme