Varovná esemeska o chystaném zásahu nešla z okolí policejního prezidenta, naznačil Blažek

Z okolí policejního prezidenta Tomáše Tuhého nešla varovná SMS o chystaném zásahu protikorupční policie. Po čtvrtečním jednání sněmovní komise k reorganizaci policie to naznačil její předseda Pavel Blažek (ODS). S novináři mluvil poté, co poslanci vyslechli vyšetřovatele Generální inspekce bezpečnostních sborů Milana Vaculíka, který se kauzou zabýval.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva bývalý ředitel protimafiánského útvaru Robert Šlachta a předseda sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policejních útvarů Pavel Blažek z ODS (archivní foto) | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Vaculík podle Blažka řešil případ „brutálního úniku informací", z něhož bývalý detektiv Jiří Komárek nařkl Tuhého. Oba na sebe vzájemně podali trestní oznámení.

Do případu spadá údajná varovná SMS zpráva, která měla odejít z okolí šéfa policie, aby upozornila podezřelé na chystanou razii. Blažek ve čtvrtek uvedl, že se celá věc odehrála jinak, než popisovala některá média nebo Komárek.

Odcházím rozladěn. Dotazy byly osobní, řekl po jednání komise k reformě policie Šlachta

Číst článek

„Dnes už je nade vší pochybnost prokázáno, že to s tou slavnou zprávou SMS bylo úplně jinak, než se slýchávalo od některých představitelů orgánů činných v trestním řízení, a je zřejmé, že došlo k chybě ve vyšetřování," řekl Blažek po výslechu vyšetřovatele policejní inspekce.

Chybu prý následně přebíraly další orgány. Některé pak podle něj „nelenily a vykládaly to do médií". „Tím způsobily v médiích takový ohlas, že se někdy veřejnost strašila více, než bylo prokazatelné a známé," dodal Blažek.

Blažek: Chybu odhalila až komise

Podle Blažka zatím není jasné, kdo za chybu může. „Těch orgánů, které to měly zjistit, bylo více. Nezjistil to ani jeden, zjistila to až tolikrát zpochybňovaná vyšetřovací komise, což beru jako naprosto absurdní," prohlásil.

Další podrobnosti nechtěl uvádět. Bližší informace by k tomu ale mohli poskytnout olomoučtí žalobci, kteří ještě před poslance přijdou.

Podle Zdeňka Ondráčka z KSČM se zatím neví, jak chyba vznikla. „To je těžké posoudit, jestli to bylo přehlédnutí nebo úmysl. Chci věřit, že to úmysl nebyl, ale v důsledku to vedlo k chybnému závěru policejního orgánu,“ upozornil.

Naplánována jsou zatím dvě další jednání. V úterý chtějí poslanci vyslechnout žalobce Jarmilu Ošlejškovou a Petra Šeredu z olomouckého vrchního státního zastupitelství. Na závěr, 8. prosince znovu přijdou policejní prezident Tomáš Tuhý, jeho bývalý náměstek Zdeněk Laube a šéf olomouckého vrchního státního zastupitelství Ivo Ištvan.

ČTK, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme