Vědomě šířil HIV a nakazil tři lidi. Státní zástupce obžaloval uprchlého muže

Je na útěku, státní zastupitelství i tak podalo obžalobu na Zdeňka Pfeifera z Mostu, který podle policie vědomě šířil virus HIV. Informaci Zpravodajskému webu Českého rozhlasu potvrdil dozorující žalobce Vladimír Jan. Muži hrozí až dvanáct let vězení. Virem, který spouští nemoc AIDS, nakazil tři osoby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Pfeifer podle policie vědomě šířil HIV | Foto: Policie ČR

„Mohu potvrdit, že jsem 29. září podal v této věci obžalobu,“ uvedl pro Český rozhlas žalobce Jan. Konkrétnější například ohledně trestných činů ale zatím být nechtěl. Kriminalisté nicméně osmačtyřicetiletému Pfeiferovi kladli za vinu celkem sedm trestných činů. Za těžké ublížení na zdraví a šíření nakažlivé nemoci může jít až na dvanáct let do vězení.

V současné době je ale Pfeifer stíhán jako uprchlý, kromě evropského zatykače na něj byl vydán i mezinárodní. „Mohl by se nacházet v Thajsku, kam bezprostředně po obvinění odletěl,“ uvedl letos v lednu kriminalista Martin Charvát. Policie muže tehdy vyslechla, on ale odmítl vypovídat. Po více než devíti měsících vyšetřování tak případ s největší pravděpodobností zamíří k soudu.

Oběti hledal na gay seznamkách

Policie se případem začala zabývat poté, co se na ni obrátila matka jednoho z poškozených. Rodiče zjistili, že jejich tehdy třináctiletý syn udržuje s Pfeiferem intimní poměr. Po lékařském vyšetření se u nezletilého chlapce nákaza virem HIV potvrdila.

Kriminalisté chtějí obžalovat muže z Mostecka za vědomé šíření viru HIV

Číst článek

Své oběti si Pfeifer podle kriminalistů hledal na internetu, konkrétně na seznamkách pro gaye. „Vůbec jim neoznámil, že je HIV pozitivní, ačkoli to už od roku 2013 věděl. V několika případech byla použita ochrana, on sám ale její použití nikdy neinicioval. Na přímé dotazy, zda je HIV pozitivní, odpovídal, že je zdravý,“ řekl na začátku letošního roku pro ČTK vyšetřovatel Milan Rychnovský.

Některé oběti se detektivům ozvaly na policejní výzvu z letošního ledna, ty další zase policie oslovila na základě kontaktů z Pfeiferova mobilního telefonu. Jak před časem uvedl server Lidovky.cz, měl v něm více než 3000 čísel, více než stovka z nich pocházela z ciziny. Detektivové se nakonec jali prověřovat celkem 2180 kontaktů a k finálnímu šetření jim zůstala zhruba tisícovka osob.

Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme